Açgözlü Sincap Masalı

Açgözlü Sincap Masalı

Nisan 14, 2022 3 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir ağacın gövdesinde yaşayan bir sincap varmış. Bu sincabın adı Tombik miş. Tombik ismini ona arkadaşları koymuş çünkü yanaklarının içi hep doluymuş. Bulduğu her yiyeceği yanağında saklarmış.

Günlerden bir gün bizim Tombik ormanda dolaşmaya çıkmış. Bulduğu bütün fındıkları, cevizleri yanağına doldurmuş. Yolda yürürken diğer hayvanların konuşmalarına kulak misafiri olmuş. Hayvanlar ormanda kıtlık başladığını, bir çok hayvanın aç kaldığını konuşuyorlarmış. Bunu duyan sincap hemen evine koşmuş ve topladığı yiyecekleri evine bırakmış. Daha sonra geri dönüp bulduğu ağaçlardan cevizleri ve fındıkları toplamaya devam etmiş. Akşam olup eve gittiğinde yorgunluktan uyuyakalmış. Tombik ormanda ki hayvanların aç olduğunu bildiği halde ne topladığı yiyeceklerden vermiş nede ceviz ve fındık ağacının yerini söylemiş. Her gün kimseye belli etmeden gidip yiyeceğini toplarmış. Bir gün Tombik’i bir kuş görmüş ve nereye gittiğini merak ettiği için peşinden gitmiş. Birde ne görsün bir ağaç fındık bir ağaç ceviz dolu. Hemen ormana dönmüş ve gördüklerini diğer hayvanlara anlatmış. Sincap eve döndüğünde hayvanlar gidip ağaçta ki bütün yiyecekleri toplamışlar. Bütün hayvanların bir kış yetecek yiyecekleri olmuş. Bunu hem sincaba ders vermek hemde kışı rahat geçirmek için yapmışlar. Sincap bir kaç gün sonra ağaca gittiğinde gördüklerine inanamamış. İki ağaçta da bir tane yemiş bulamamış. Mecburen evine geri dönmüş. O kadar yemişin nereye gittiğini bir türlü bulamamış.

Açgözlü Sincap Masalı

Sincap çok acıkmış ve ormanda bir tane bile yiyecek yokmuş. Mecburen arkadaşı farenin kapısını çalmış. Fare kapıyı açtığında, Tombik’i görünce çok şaşırmış. “Hayırdır Tombik burada ne işin var?” demiş. Tombik, çok aç olduğunu ve yiyecek yemek bulamadığını söylemiş. Fare “Geçen günlerde bizde çok açtık biliyor musun? Ormanda bir tane bile yiyecek bulamamıştık. Ama sen yiyecekleri bulup yiyordun ve bize bir tane bile vermiyordun. Şimdi utanmadan gelip bizden mi istiyorsun? demiş. Tombik o an yaptıkları için çok pişman olmuş. Ormanda ki bütün hayvanlardan özür dilemiş. Onlarda Tombik’e acımış ve hatasını anladığı için affetmişler, yiyeceklerden Tombik’e de vermişler. Masal da burada bitmiş.
Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Şef ve Gölge Arkadaşlarının Masalı