Ayı ve Tavşanın Masalı

Ayı ve Tavşanın Masalı

Mayıs 15, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir tavşan ve bir ayı varmış. Birinin çok büyük diğerinin ise çok küçük olması arkadaş olmalarına engel değilmiş. Bu iki dost yemyeşil ağaçların olduğu, buz gibi nehrin aktığı bir ormanda yaşıyormuş. Evleri de birbirlerine çok yakınmış. Tavşan bulduğu havuçlardan arkadaşı ayıya verirmiş, ayı da bulduğu balı arkadaşı ile bölüşürmüş. Günler böyle geçerken bir ayı öyle bir şey yapmış ki iki arkadaşın arası açılmış.

Günlerden bir gün tavşan ormana havuç bulmaya gitmiş. Ama hava o kadar sıcakmış ki çok fazla dolaşamamış ve sadece iki tane havuç bulup evine dönmüş. Bulduğu havuç az demden gidip bir tanesini ayıya vermiş. Ayı kapıyı açıp tavşanı görünce çok sevinmiş ama tavşan ayıya bir tane havuç uzatınca ayı çok sinirlenmiş. “Bir tane havuç benim karnımı doyurmaz” demiş. Tavşan çok sinirlenmiş “Bulduğum havuç sayısı ikiydi ben bir tanesini sana getirdim.” dese de ayıyı ikna edememiş. Ayı o sinirle kapıyı kapatmış, tavşan olduğu yerde kala kalmış. Evine dönen tavşan çok üzgünmüş. Yemeği az demeden arkadaşı ile bölüşmüş ama ayı ona haksızlık etmiş. Aradan günler geçse de ayı, tavşandan özür dilememiş ve iki arkadaş küsmüş. Bir gün ormanda ki hayvanlar ayının yavrusunu kaybolduğunu konuşuyormuş. Bunu duyan tavşan çok üzülmüş. O bu ormanı çok iyi bilirmiş ve hemen kayıp yavruyu aramak için yola koyulmuş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş. Birden yavru ayının senini duymuş. Küçük ayı bir çukura düşmüş ve çıkamıyormuş. Tavşan hemen ona bir halat uzatmış ve yavru ayıyı çukurdan kurtarmış.

Ayı ve Tavşanın Masalı

Tavşan yavru ayıyı hemen arkadaşına götürmüş. Kapıyı açıp yavrusunu ve tavşanı gören ayı çok sevinmiş. Tavşan “Yavrunun kayıp olduğunu duydum ve hemen onu bulmak için ormanın derinliklerine indim. Onu çukura düşmüş bir şekilde buldum ve hemen kurtarıp sana getirdim” demiş. Ayı arkadaşına yaptığı haksızlık yüzünden çok üzgünmüş. Önce yavrusuna sarılmış daha sonra “Sana ne kadar teşekkür etsem az. Bana küs olduğun halde gittin yavrumu aradın ve buldum. Çok teşekkür ederim. Lütfen beni affet” demiş. Tavşan ayının gerçekten üzgün olduğunu anlamış ve arkadaşını affetmiş. O günden sonra iki arkadaş hiç küsmeden hayatlarına devam etmişler. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Karınca ve Böceğin Masalı