Erkek Çiçek ve Kız Çiçek Masalı

Erkek Çiçek ve Kız Çiçek Masalı

Mayıs 14, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış, bir yokmuş. Ormanın derinliklerinde yaşayan erkek bir çiçek varmış. Bu çiçek ormanda kendini yalnız hissediyormuş. Bu yüzden çok canı sıkılıyormuş. Derken bir gün yanında çok güzel rengarenk bir kız çiçek açmış. Bizim erkek çiçek sonunda yalnızlıktan kurtuldu, bir arkadaş buldu diye çok sevinmiş.

Kız çiçek ilk başta biraz yabancılık çekiyormuş. Ama bizim erkek çiçek ormanda daha uzun süredir bulunduğundan, kız çiçeğe yardımcı olup, ona ormanı tanıtıp anlatmış. Yakınlarındaki ağaçları, bitkileri, mantarları, şelaleyi, kelebekleri, böcekleri, kuşları ve diğer hayvanları hep ona tanıtmış. Bir gün, erkek çiçek kız çiçeğe: “Şimdi gözlerini kapa ve arkanı dön lütfen. Sana bir sürprizim var. “demiş. Sonra kız çiçek arkasını dönüp gözlerini açınca, gördüklerine inanamamış. Orada kocaman bir dağdan akan bir şelale varmış. Ve tam o anda rengarenk bir gökkuşağı çıkmış. Kız çiçek bunu görünce hem çok heyecanlanmış, hem de çok mutlu olmuş. İki arkadaşın günleri böyle birbirlerini ve doğayı tanıyarak geçiyormuş. Derken bir gün kız çiçek korkuyla uyanmış. Hava bulutlu ve yağmurluymuş. Gök gürlüyor ve şimşekler çakıyormuş. Kız çiçek bunlardan çok korkmuş. Erkek çiçek, “Korkma bu bizi besleyen ve büyüten yağmur sadece” demiş. Onu sakinleştirmiş. Kız çiçek yağmurla işte böyle tanışmış. İlkbaharın günleri neşeli ve mutlu geçiyormuş. Arılar gelip onlardan bal yapmak için polen almış. Kelebekler onların üstünde dans etmiş. Karıncalar ve diğer canlılar toprağın ısınmasıyla doğaya yayılmış. Yazın gelişiyle ağaçlardaki meyveler olgunlaşmış. Ağaçlardaki kuşlar çok güzel şarkılar söylüyorlarmış. İki arkadaş kuşları dinlemeyi çok seviyormuş.

Erkek Çiçek ve Kız Çiçek Masalı

Artık yavaş yavaş havalar serinlemeye başlamış. Çünkü sonbahar gelmiş. İki arkadaş serin havalarda birbirlerine yaklaşarak ısınmaya çalışırlarmış. Bazı günler yağmurda ıslanır, bazı günler güneşte ısınırlarmış. Göçmen kuşlar sıcak yerlere doğru göç etmişler. Hayvanlar yavaş yavaş yuvalarına dönmüşler. Kış yaklaşıyormuş. Çiçeklerin de diğer canlılar gibi uyumaya ihtiyacı varmış. İki arkadaş birbirlerine “ilkbaharda görüşmek üzere” deyip kış boyu dinlenmek üzere derin derin uyumuşlar. Bu masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizden bir çok farklı masal okuyabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Trafik Işıklarının Masalı