Kuş İle Sansar Masalı

Kuş İle Sansar Masalı

Eylül 5, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir orman varmış. Bu ormanın yemyeşil ağaçlarında yaşayan bir kuş varmış. Bu kuşun adı Maviş miş. Maviş, her gün aynı ağaca çıkar öter dururmuş. Maviş’in her gün aynı ağaçta öttüğünü gören sansar kafasına Maviş’i o ağaçtan indirmeye takmış.

Günlerden bir gün Maviş ağacın dalına çıkmış ve yüksek sesle ötmeye başlamış. Sansar Maviş’in öttüğünü duyar duymaz ağacın altına gitmiş. “Merhaba Maviş. Yine çok güzel ötüyorsun o yüzden gelip seninle muhabbet etmek istedim” demiş. Maviş “Teşekkür ederim, arkadaşım” demiş. Sansar Maviş’i duymuyormuş gibi yapmış “Ağaçta olduğun için seni duymuyorum arkadaşım, aşağı in de biraz sohbet edelim” demiş. Kuş “Aşağı inmek istemiyorum arkadaşım çünkü aşağısı benim için tehlikeli” demiş. Sansar hemen aklını kullanmış ve “Benden korkmana gerek yok, ben sana zarar vermem ki” demiş. “Sadece senden değil, ormanda ki bir çok hayvandan korkuyorum çünkü hepsi benden çok büyük” demiş. “Ah küçük dostum bugün kimse kimseye zarar vermeyecek diye ormanda ki bütün hayvanlar anlaşma yaptı. O yüzden korkmadan aşağı ine bilirsin” demiş sansar.

Kuş İle Sansar Masalı

Maviş aklını kullanmış ve “Ah çok iyi yoksa ağaçların arasından kartal dostum geliyor. Eğer sözleşme imzalanmasaydı şimdi kaçman gerekirdi” demiş. Tilki kartal ismini duyunca başlamış koşmaya. Maviş arkasından seslenmiş “Niye kaçıyorsun sansar, sözleşmeyi unuttun mu?” diye seslenmiş. Sansar yalını ortaya çıkınca Maviş’e hiç cevap vermemiş ve oracıktan ayrılmış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Tilki ve Üzümler Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.