Parmak Çocuk Masalı

Parmak Çocuk Masalı

Mayıs 2, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde yaşayan bir karı koca varmış. Bu karı koca ormana yakın küçük, ahşap bir evde yaşıyormuş. Adam ormanda çalışıyor kadın ise örgü örüp satıyormuş. Bu çiftin en büyük isteği bir çocuklarının olmasıymış. Uzun süredir çocuk sahibi olamayan çift çocukları olsaydı çok mutlu olacaklarını düşünüyormuş.

Günlerden bir gün evde otururken kadın “Keşke bir çocuğumuz olsaydı, o zaman daha mutlu olabilirdik” demiş. Adam “Haklısın, bir çocuk sahibi olabilseydik her şey daha farklı olurdu” demiş ve o an kadının aklına iyilik perileri gelmiş. Hemen iyilik perilerinin yanına gidip “Sizden bir isteğimiz olacak, biz bir çocuğumuz olmasını çok istiyoruz. Lütfen bize bir çocuk verin. Bu çocuğu o kadar çok istiyoruz ki parmak kadar bile olsa kabulümüz.” demişler. Periler karı kocanın bu haline çok üzülmüş ve onlara yardım edeceklerini, şimdi eve gitmeleri gerektiğini söylemişler. Karı koca eve gitmiş ve beklemeye başlamış. Bir süre sonra kadın hamile kalmış ve bir çocuk dünyaya gelmiş. Bebek çok sağlıklı bir bebekmiş ama boyu parmak kadarmış. Bu durum karı koca için hiç önemli değilmiş, onlar yavrularını bu halde de çok sevmişler ve adını Parmak Çocuk koymuşlar. Aradan yıllar geçmiş ama Parmak Çocuk hep parmak kadar kalmış. Çocuk parmak kadarmış ama çok da zekiymiş. Yine de Parmak Çocuk bu kadar küçük olduğu için çok mutsuzmuş. Ailesinin parmak kadar bir çocuğu nasıl seve bildiklerini düşünüyorlarmış. Bir gün Parmak Çocuğun babası ormana çalışmaya gidecekmiş ama o gün yükü çok fazlaymış, evden birinin kendine yardıma gelmesini istemiş. Parmak Çocuk severek teklifi kabul etmiş ama babası bir at arabasını kullanmak için çok küçük olduğunu söylemiş. Parmak Çocuk bunu başarabileceğini söylemiş ve babası da ısrarlarına dayanamamış ve kabul etmiş. Babası evden çıkmış ve akşama doğru at arabasını alıp yola koyulmuş. Parmak Çocuk atın kulaklarının arasına oturmuş. Yol boyunca ata yolu tarif etmiş ve sonunda ormana ulaşmışlar. Babası at arabasını görünce çok şaşırmış hemen oğluna bakmış ve onu görünce çok sevinmiş. Oğlunun bu kadar akıllı olmasıyla gurur duymuş. O günden sonra her gün babasına yardım etmeye gitmiş.

Parmak Çocuk Masalı

Bir gün Parmak Çocuk atı babasının yanına götürürken onu bir kaç adam görmüş. Parmak Çocuğun bu kadar küçük olması ilgilerini çok çekmiş ve babasından Parmak Çocuğu onlara vermesini istemiş. Bu duyan adam bunun asla mümkün olmadığını söylemiş. Baba “Benim çocuğumun dış görünüşünün hiç bir önemi yok. Onun küçük olması yada büyük olması bizim evladımız olmasını değiştirmez. Hemen buradan gidin ve oğlumun yanına yaklaşmayın” demiş. Parmak Çocuk babasının onu ne kadar sevdiğini o an anlamış. Hemen babasına sarılmış “Beni vermediğin için teşekkür ederim babacığım” demiş. Baba “Sen benim evladımsın senin dış görünüşünün hiç bir önemi yok. Önemli olan senin sağlıklı olman” demiş. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hasta Olan Buse'nin Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.