Paytak ve Vakvak’ın Masalı

Paytak ve Vakvak’ın Masalı

Haziran 27, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur içinde kasabanın birinde bir ördek yaşarmış. Bu ördeğin adı Paytak mış. Paytak suda yaşayan ve karaya hiç çıkmayan bir ördekmiş. Yaşadığı gölün karşısında da başka bir ördek varmış. Onun da adı Vakvak mış. Vakvak ve Paytak birbirleri ile hiç anlaşamaz sürekli tartışırlarmış. Ama ikisi de oldukları yerden ayrılamazlarmış.

Günlerden bir gün Paytak suda, Vakvak ta karada dolaşıyormuş. İki arada bir derede kavgaya tutuşmuşlar. O sırada yanlarından yavru bir ördek geçiyormuş ve onları tartışırken izlemeye başlamış. Bir süre sonra dayanamamış ve “İkinizde ördeksiniz neden tartışıyorsunuz? Annem bana kavga etmenin doğru bir şey olmadığını söylemişti. Acaba annem yanlış mı biliyor?” diye söze girmiş. Yavru ördeğin konuşmasından sonra iki ördek de susmuş. Paytak “Ben sadece suda yaşanan örneklerle iyi geçiririm.” Demiş. Vakvak ta “Bende sadece karada yaşayan örneklerle anlaşırım” demiş. Yavru ördek şaşırmış “Ama ben hem suda hemde karada yaşayabiliyorum. Benimle şimdi hanginiz konuşacaksınız? Diye sormuş. Vakvak ve Paytak bu soru karşısında ne diyeceklerini bilememişler. Yavru ördek devam etmiş “O zaman kiminle konuşacağıma ben karar vermeliyim. Ben kavga eden iki ördekle de konuşmak istemiyorum. Çünkü kavga etmek, tartışmak hiç doğru değil. Yaşadığımız yerde birbirimize yardımcı olup, iyi geçinmemiz gerekir” demiş. Vakvak ve Paytak yavru ördeğin haklı olduğunu düşünmüşler. Küçük bir ördeğin onlardan daha akıllı olması ikisininde aklını başına getirmiş. Paytak “Sanırım haklısın. O karada ben suda yaşıyorum. İstesem bende karada yaşarım. Kavga etmemiz hiç doğru değil. Özür dilerim yavru ördek ” Demiş. Vakva da “Evet söylediklerin çok doğru, anlaşmamamız için hiç bir neden yok. Kocaman alanda ikimizde rahatlıkla yaşayabiliriz.” Demiş.

Paytak ve Vakvak’ın Masalı

Yavru ördek kendisinden büyük ördekleri barıştırdığı için çok mutluymuş. Annesinin öğrettiklerinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anlamış olmuş. Paytak ve Vakvak birbirlerinden özür dileyip iyi anlaşmaya başlamışlar. Bazen Paytak karaya çıkıyor bazende Vakvak da suya giriyormuş. Kavga etmek için hiç bir neden olmadığını anlamışlar ve çok iyi arkadaş olmuşlar. Masalda burada bitmiş.

Daha fazla masal okumak isterseniz Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Aç Gözlü Köylü ve Altın Yumurtlayan Tavuk