Tarla Eken Hayvanların Masalı

Tarla Eken Hayvanların Masalı

Mart 16, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kocaman bir orman varmış. Bu ormanın içinde de bir çok hayvan yaşarmış. Bütün hayvanların bir sıkıntısı varmış. Yemek bulamamak. Hayvanlar her gün sabahın erken saatlerinde kalkar yemek aramaya çıkarmış.

Günlerden bir gün geyik “Kıvırcık” ve maymun “Zıpzıp” beraber yemek aramaya başlamışlar. Aramışlar taramışlar ama karınlarını bir türlü doyuramamışlar. O an Kıvırcık’ın aklına bir fikir gelmiş. “Zıpzıp, yiyeceklerimizi kendimiz üretsek nasıl olur?” diye sormuş. Zıpzıp “Çok güzel bir fikir ama bunu nasıl yapacağız?” demiş. Kıvırcık “Geçen senelerde bir gün insanların içine karışmıştım ve bahçelere nasıl ekim yaptıklarını gördüm. Onların taktiklerini kullanabiliriz” demiş. “O zaman hiç vakit kaybetmeyelim” demiş Zıpzıp ve iki arkadaş işe koyulmuş. Önce insanlara yakın bir yerden yiyecek artıklarını bulmuşlar, toplayıp ormana getirmişler. Daha sonra ormanda gördükleri her hayvana fikirlerini anlatmış. Bütün hayvanlar onların boş ile uğraştığını, bunun saçma olduğunu söyleyip, gülüp geçmişler. Ama iki arkadaş yılmadan çalışmaya başlamış. Önce toprağı kazmışlar, sonra yiyecekleri koyup toprağı kapatmışlar. En son sulama yapmışlar. İki arkadaş bahçelerini çok güzel bir şekilde hazırlayıp ekinlerini beklemişler. Bir kaç ay sonra bu uğraşları boşa çıkmamış ve ekinler büyümeye başlamış. Kısa zaman sonra ektikleri büyümüş ve toplamaya başlamışlar. Bir sürü havuçları, biberleri, patatesleri, turpları olmuş.

Tarla Eken Hayvanların Masalı

Artık yemek aramalarına hiç gerek kalmamış. Bunu gören hayvanlar onlara şaşkınlıkla bakıyorlarmış ve onları dinlemedikleri için çok pişmanlarmış. Hemen diğer hayvanlarda onların kullandıkları taktikleri kullanmış ve kendilerine kocaman bahçeler hazırlamışlar. O günden sonra bütün hayvanlar ekip biçmeye başlamış. Ormanda hepsi mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Küçük Farenin Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.