Yalancı Karıncanın Masalı

Yalancı Karıncanın Masalı

Mart 23, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir karınca ailesi varmış. Bu ailenin bir tanede yavruları varmış. Yavru karınca herkese yalan söylüyormuş. Annesi ve babası ona çok kızıyor ama bir türlü önüne geçemiyormuş. Bu böyle sürüp gidiyormuş. Fakat bir süre sonra yalan söyleme işini çok abartmış ve doğru konuşmayı unutmuş.

Günlerden bir gün karınca annesine yine yalan söylemiş. “Ödevini yaptın mı” diye sorduğunda “yaptım” yanıtını vermiş. Buda bir yalanmış ve annesi onu fark etmiş. Yavru karınca birden büyümeye başlamış bir kuş boyutuna gelmiş. Annesi ve babası bu duruma çok şaşırmış gibi yapmış. Çünkü annesi her şeyin farkındaymış. Kimseye söylemeden yavrusu için sihir yaptırmış ve her yalan söylediğinde büyümeye başlayacakmış. Karınca kendine baktığında çok şaşırmış nedenini bir türlü anlamamış. Aradan bir gün geçmiş ve karınca tekrar yalan söylemiş. Bu sefer bir tavşan büyüklüğüne gelmiş. Annesi bunun yalan söylediği için olduğunu söylemiş. Tabi ki karınca buna pek inanamamış ve yalan söylemeye devam etmiş. Kısa bir süre içinde karınca bir fil büyüklüğüne gelmiş. Bu haline daha fazla dayanamamış ve annesine doktora gitmek istediğini söylemiş.

Yalancı Karıncanın Masalı

Anne karınca, doktor arkadaşına olanları öncesinden anlatmış ve yavrusunu alıp yanına gitmiş. Doktor ona küçük renkli ilaçlar vermiş. İlaçları içe karınca birden küçülmeye başlamış. Doktor her yalan söylediğinde tekrardan büyüyeceksin demiş. Karınca o günden sonra bir daha aslan yalan söylememiş. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Kar Tanesinin Masalı

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.