Monki ve Küçük Sincap Masalı

Monki ve Küçük Sincap Masalı

Haziran 23, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak bir ormanda, dostça yaşayan hayvanlar varmış. Ormanda yaşayan hayvanlardan biri de maymun Monki imiş. Monki, ağaçların arasında sallanmayı daldan dala atlamaya, her gün yeni maceralara koşmayı çok severmiş.

Günlerden bir gün, minik bir sincap kocaman bir ağacın en üst dalına kadar tırmanmış. Daha fazla tırmanacağı bir yer kalmayınca, şaşırarak aşağı bakmış ve yerden çok uzağa çıktığını görünce korkudan titremeye, ağlamaya başlamış. Onun sesini duyan anne sincap yavrusunu kurtarmak istemiş ama yükseklik korkusu olduğu için ağaca tırmanamamış. Diğer hayvanlar ise hiç oralı olmamış. Kimse minik sincabı kurtarmak için bir adım atmamış. Anne sincap herkesten rica etmiş ama kimse ona yardım etmemiş. O sıra da bağrışmaları duyan Monki hemen olay yerine gelmiş. Yaramaz minik sincabı ağacın en üst dalında görünce ona yardım etmek istemiş. Monki “Merak etme minik sincap seni hemen kurtaracağım” demiş. Monki, ağaca tırmanmaya başlayınca diğer hayvanlarda merakla izlemeye başlamış. Monki, hızla ağacın dallarını tırmanmış ve yavru sincaba ulaşmış. Korkudan titreyen sincap Monki’nin elini bir türlü tutamamış. Monki “Sana yardım etmem için biraz cesur olman gerek küçük sincap. Şşimdi cesaretini topla ve elimi tut. Annen seni bekliyor” demiş. Küçük sincap Monki’nin sözünü dinlemiş ve derin bir nefes alarak elini tutmuş. Monki yavru sincabı kafasının üzerine koyuş, daldan dala atlayarak aşağı inmiş. Minki ve yavru sincap aşağı indiğinde tüm hayvanlar alkışlamışlar. Hepsi Monki’nin cesaretine ve yardımseverliğine hayvan kalmış. Yaptıkları davranışında ne kadar kötü bir davranış olduğunu anlayıp çok utanmışlar. Hepsi tek tek anne sincaptan özür dilemiş. Yavrusuna kavuşan anne sincap çok sevinmiş ve Monki ye teşekkür etmiş. Monki “Umarım bir daha annenin sözünden çıkmazsın minik sincap” demiş. Daha sonra Monki tüm hayvanlara dönüp “Arkadaşlara yardım etmek önemlidir. Hepimiz birbirimize destek olmalıyız, bir gün sizlerin de yardıma ihtiyacı olabilir” demiş.

Monki ve Küçük Sincap Masalı

Böylece ormandaki hayvanlar cesaretin ve arkadaşlara yardım etmenin önemini hep hatırlamışlar ve birbirlerine destek olmuşlar. Ve masal burada bitmiş. Gökten üç elma düşmüş: Biri Monki’nin cesaretine, biri arkadaşlarına yardım edenlere, biri de bu masalı dinleyen çocuklara.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sivrisinek ve Aslan Masalı