Köpeklerin Önemi Masalı

Köpeklerin Önemi Masalı

Haziran 24, 2024 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir köy varmış. Bu köyde kediler, köpekler dostça yaşarlarmış. Gün geçtikçe köy halkı evinde daha çok kedi beslemeye başlamış ve köpeklerden sıkılmaya başlamışlar.

Bir gece köpekler bunu anlayıp toplanmışlar. Demişler ki: “Köy halkı bizi sevmiyor biz başka bir yere gidelim.” İçlerinde ki beyaz köpek: “Ormana gidelim.” demiş, diğer köpekler kabul etmiş ve gece ormana gitmişler. Sabah olduğunda köy halkı bakmış ki hiç köpek yok ve bir sürü kedi var. Düşünmüşler, düşünmüşler ama bir türlü bulamamışlar. Sonra küçük bir kız çocuğu: “Buldum!” diyerek bağırmış. “Köpekleri geri almanın üç yolu var.” demiş. Köy halkı önce inanmamış ve sonra düşününce denemekten zarar gelmeyeceğini düşünmüşler ve kabul etmişler. Köy halkı: “Peki bu üç yol ne?” diye sormuş. Kız çocuğu: “İlk önce evinizin önüne bir tas mama ve bir tas su koyun.” Köy halkı hemen evine gidip bir tas su ve bir tas mama koymuşlar. Ve tekrar toplanmışlar. Köy halkı: “Peki ikinci yol ne?” Kız çocuğu: “Köpeklere de evinizde bakacaksınız.” demiş. Köy halkı evine yumuşacık bir yatak ve bir sıcak yuva almış. Ve tekrar toplanmışlar. Köy halkı: “Peki üçüncü yol ne?” Kız çocuğu: “Sizin kalbiniz.” Köy halkı anlamamış ve birbirlerine bakmışlar. Kız çocuğu: “Sizin kalbinizi diyorum nasıl değiştireceğim?” Köy halkı anlamış ama bir şey diyememiş daha sonra kız çocuğu devam etmiş: “Sizin köpekleri sevmeniz gerekiyor ama kalbinizden.” Diyerek evine gitmiş. Yaklaşık iki saat sonra köy halkı etrafa bakmış ki hiç köpek yok ve düşünmüşler köpeklerin olduğu zaman nasıldı? “Köpekler varken değerlerini bilemedik. Yanımızda köpek havlarken biz hep kedilere baktık.” demişler ve bağırmaya başlamışlar. “Köpekleri artık çok seviyoruz!” Daha sonra koşarak kızın evinin yolunu tutmuşlar. Kıza demişler ki: “Artık köpekleri yürekten seviyoruz. Şimdi ne yapacağız?” Kız çocuğu gülümseyerek: “O zaman beni takip edin…” demiş ve yürümeye başlamışlar. Bir ormana gelmişler bu ormanda, ayılar, maymunlar, papağanlar, kuşlar, böcekler dostça yaşarlarmış.

Köpeklerin Önemi Masalı

Köy halkı köpeklerin yanına gitmişler ve onlardan özür dilemişler. Köpekler kabul etmiş ve ormandan çıkarken kız çocuğu: “Bakın sevgili büyüklerim burada ayılar, kuşlar, maymunlar ve papağanlar dostça yaşıyor. Yani anlayacağınız kadarıyla bu dünyada herkes dostça yaşamalı ve yaşıyorlar da. Köye geldiklerinde köpeklerin gelişini kutlamak için bir şenlik düzenlemişler…Herkes mutlu bir şekilde yaşamlarına devam etmiş. Gökten üç elma düşmüş, biri evinin önüne bir tas mama ve bir tas su koyana, ikincisi köpekleri çok sevene, üçüncüsü de köpeklere iyi davranana…

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Prenses Tayın Masalı