Akıllı Horoz İle Tilki

Akıllı Horoz İle Tilki

Aralık 15, 2022 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; develer tellal iken, pireler berber iken bir orman köyünde yaşlı bir adamın küçük bir çiftliği varmış. Yaşlı adam, karısı, kızı ve damadıyla birlikte çiftlikte baktıkları keçi ve tavuklara bakarak geçimini sağlarmış. Keçilerin sütünü, tavukların yumurtasını satarlarmış. Kıt kanaat geçinseler de, günleri huzur ve mutluluk içinde geçermiş.

Kümesteki tavukların başındaysa akıllı bir horoz varmış. Bu akıllı horoz kümesi çekip çevirir, düzeni sağlar, tavukları korurmuş. Olacak iş değil ya! Olmuş işte! O bütün tavukları koruyup kollayan akıllı horozun başı günün birinde büyük bir belaya girmiş. Sinsi bir tilki kümese dalmış ve tavukları çalmaya çalışmış. Horoz ise tavukları korumak için öne atılmış.

Tilki tavukların çığlıkları içinde horozu boynundan kaptığı gibi kümesten çıkmış ve kaçmaya başlamış. Gürültüleri duyan çiftçi ve ailesi kümese koşmuş ama tilki çoktan kümesten çıkıp orman yoluna koyulmuş. Çiftçi hemen köpeği karabaşın ipini çözmüş ve tilkinin peşinden salmış. Çünkü horozu çiftçi de, ailesi de çok seviyormuş. Ona bir şey olmasını hiç istememişler.

Akıllı Horoz İle Tilki

Horoz tilkinin ağzında savrula savrula giderken güçlükle konuşarak;
“Ben tilkileri akıllı bilirdim ama sen ne kadar da ahmak bir tilkiymişsin. Benim gibi cılız bir horozu yemek için arkandan gelen karabaşa yakalanıp öleceksin” demiş.

Tilki horozun tahrik edici sözlerine çok sinirlenmiş ve; “Hiçbir köpek beni yakalayamaz” diye bağırmış ama ağzını açar açmaz ağzından düşen horoz uçarak bir ağacın dalına konmuş. Tilki ormanın derinliklerine doğru kaçıp canını zor kurtarmış. Horoz ise köpekle birlikte çiftliğe geri dönmüş. Çiftçi ve ailesi, tavuklar ve keçiler horozun sağ salim geri dönmesine çok sevinmiş. Bu masal da burada bitmiş.

Derleyen: Pedagog Ercüment Eşsiz

Daha pek çok kısa masal için “Kısa Masallar” adlı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Alaycı Balık Baloncuk Masalı