Küçük Tilki ve Tuzak Masalı

Küçük Tilki ve Tuzak Masalı

Ekim 7, 2023 11 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken pireler berber iken bir orman varmış. Bu ormanda aslanlar, kaplanlar, ayılar, kuşlar, tavşanlar, maymunlar, birde yavru bir tilki yaşarmış. Bu yavru tilkinin adı Kızıl imiş. Kızıl yardım etmeyi ve arkadaş olmayı seven bir tilkiymiş.

Günlerden bir gün Kızıl ormanda yürürken bir ses duymuş ve sesin nereden geldiğini merak etmiş. Sesin geldiği yöne doğru gittiğinde hiç kimseyi görememiş. Daha sonra kafasını kaldırıp ağaca baktığında küçük bir kuş görmüş. “O ses senden mi çıktı?” Diye sormuş. Kuş “Evet ben bağırdım ve yardım istedim. Kanadım tuzağa takılmıştı, canımın acısıyla bağırmak zorunda kaldı. Ama küçük olduğum için çabuk kurtuldum.” Demiş. Tilki “Senin adına çok üzüldüm, demek ki daha dikkatli olmamız gerekiyor. Etrafta başka tuzaklar olabilir bunu diğer hayvanlara anlatmamız gerek” demiş. Kuş, tilkiye hak vermiş ve hemen herkesi çağırıp ormanın ortasına toplamış. Tilki “Arkadaşlar, etrafa çok dikkat etmemiz gerekiyor, bugün arkadaşımız kuşun kanadı bir tuzağa takılmış ve şans eseri kanadını kurtarmış. Ama her zaman onun kadar şanslı olmayabiliriz. Bu yüzden tuzaklara karşı çok dikkatli olmamız gerekir” demiş.

Küçük Tilki ve Tuzak Masalı

Bütün hayvanlar kızılın dediklerine hak vermişler ve dikkatli olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamışlar. O günden sonra bütün hayvanlar dikkatli olmaya başlamışlar, gördükleri tuzakları da bir şekilde yok etmişler, mutlu bir şekilde yaşamaya devam etmişler. Masalda burada bitmiş

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kayıp Kolyenin Masalı