İki Kız Kardeşin Masalı

İki Kız Kardeşin Masalı

Ekim 3, 2021 11 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ülkenin birinde yaşayan bir kadın varmış Bu kadının iki tane kızı varmış. Kızlardan birisi aynı annesine benziyormuş. Aynı yüz ve aynı karaktere sahipmiş. Adı da Lina’ymış. Kıza bakanlar karşılarında sanki kızın annelerini görüyorlarmış. Ayrıca kız aynı annesi gibi kaba, kibirli, agresifmiş. Ama küçük kız annesi ve ablasının tam tersiymiş. Küçük kız da ölen babasına benziyormuş. Onun gibi kibar, uysal, cana yakın ve çok da güzelmiş. Küçük kızın adı da Alin’miş. Anneleri kendine benzeyen kızını daha çok seviyormuş ve küçük kızına aynı sevgiyi göstermiyormuş. Küçük kız sabahtan akşama kadar çalışır, evin işlerini yapar ve yemeğini de mutfakta yermiş. Günde iki kez de çok uzak olan çeşmeye gidip oradan su almak zorundaymış.

Bir gün evin küçük kızı Alin işlerini bitirmiş ve su almak için çeşmeye gitmiş. Bidonlarını dolduran kız en son sürahiye de suyu doldurup geri dönmeye hazırlanırken yanına bir kadın gelmiş.”Kızım bana biraz su verir misin?” demiş. Kız “Tabi ki teyzecim” deyip sürahisini çalkalamış ve en temiz yerinden teyzeye su vermiş ve “Sağlığına iç teyze” demiş. Kadın bir iki yudum su içmiş ve “O kadar iyi, kibar ve misafirperversin ki sana bir hediye vermek istiyorum” demiş. Aslında su içmeye gelen kadın bir periymiş ve bir teyze kılığına girmiş. “İşte sana vereceğim hedi bu güzel kız; bundan sonra ağzından dökülen her söz, çiçek, mücevher ve değerli taşlar dökülecek” demiş. Kız kadının söyledikleri karşısında çok şaşırmış ve teyzenin arkasından bakakalmış. Kız eve geldiğinde annesi geç kaldığı için kızı azarlamaya başlamış. Alin “Özür dilerim annecim, bugün gerçekten geç kaldım” demiş. Bunları söylerken ağzından bir kaç gül ve elmas düşmüş. Annesi gördüklerine inanamadı. “Ne oldu sana kızım?” diye sormuş. Alin annesine çeşmenin başında başına gelenleri anlatmış. Olanları anlatırken ağzından çiçekler, elmaslar, zümrütler düşmeye devam etmiş. Annesi hemen büyük kızı Lina’yı da çeşmeye göndermeye karar vermiş. Büyük kızını çağıran anne kızına kardeşini göstermiş ve ağzından düşenleri anlatmı. “Sen de böyle bir şey yaşamak ister misin?” diye sormuş. Büyük kız Lina gitmek istememiş ama annesi onu zorla çeşmeye göndermiş. Kızını gönderirken yanına gümüş bir sürahi vermiş ve kibar olmasını söylemiş.

İki Kız Kardeşin Masalı

Kız mecburen çeşmeye gitmiş ve su doldurmaya başlamış. Suları doldurduğunda yanına şık giyimli bir kadın gelmiş ve bir yudum su istemiş. Bu gelen kadın aynı periymiş ama bu sefer kızı test etmek için güzel bir kadın kılığına girmiş. Kadın Lina’dan bir bardan su istemiş. Ama Lina küstah bir şekilde “Ben sana buraya su vermeye gelmedim, suyunu kendin içebilirsin” demiş. Bunun üzerine kadın “Hiç kibar değilsin, şuandan itibaren ağzından çıkan her kelime yılana veya kurbağaya dönüşecek” demiş. Kız bunun üzerine hemen eve koşmuş, annesi de kızını kapıda bekliyormuş. “Ne oldu kızım hemen anlat geldi mi o yaşlı kadın?” diye sormuş. Kız tam konuşmaya başlayınca ağzından yılan be kurbağa çıkmış. Bunu gören anne “Aman Allahım” diye bağırmaya başlamış. Neden, niye böyle oldu diye kızına sorular sormaya başlamış. Kötü kız Lina “Bunların hepsi kız kareşim yüzünden” deyip kardeşi Alin’e bağırarak evde aramaya başlamış.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Doyumsuz Aslanın Masalı

Alin ablasının bağırmalarını duyunca evden koşarak kaçmaya başlamış. Koşarken bir orman görmüş ve saklanmak için ormana girmiş. Orana girdiğinde karşısına bir prens çıkmış. Avdan dönen prens güzel Alin’i görünce niye koştuğunu ve neden bu kadar korktuğunu sormuş. Alin “Ablam ile annem beni evden kovdu” demiş ve ağzından güller çıkmaya devam etmiş. Prens bunu görünce çok şaşırmış ve bunun nasıl olduğunu sormuş. Alin başından geçenleri anlatmış ve prens kızı alıp sarayına götürmüş. Kibirli, kötü olan abla Lina’da daha da kötü ve dayanılmaz hale gelmiş annesi de onu evden kovmuş. Küçük kız Alin prensin yanında mutlu bir hayat sürmüş, Kötü kız Lina ise tek başına hayatına devam etmek zorunda kalmış.

Uzun masalları seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.