Badem ve Fıstık Baykuş Kardeşlerin Masalı

Badem ve Fıstık Baykuş Kardeşlerin Masalı

Temmuz 6, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Yeşil Göl adında, bir göl varmış. Yeşil Gölün etrafında yemyeşil çimenler, renk renk çiçekler, cıvıl cıvıl öten kuşlar, pır pır uçan kelebekler varmış. Bu güzelliğin içinde bir ağacın kavuğunda da Badem ve Fıstık adında iki küçük baykuş yaşarmış. Badem ve Fıstık çok iyi anlaşan iki kardeşmiş, hiç kavga etmeden mutlu bir şekilde günlerini geçirirlermiş.

Fıstık yemek yemeği çok severmiş, annesi ne verirse versin asla itiraz etmez, hepsini afiyetle yermiş. Badem ise Fıstık’ın tam tersiymiş. Yemek yemeği hiç sevmez, annesinin verdiği yemekleri yavaş yavaş yer ve hepsini bitirmezmiş. İki baykuş artık büyüme dönemindelermiş ve Badem, kardeşi gibi yemek yemediği için halsiz, aşırı zayıf ve neşesizmiş. Fıstık ise normal bir şekilde büyüyen bir baykuşmuş, enerjisi, neşesi yerindeymiş. Son zamanlarda Badem iyice halsizleşmiş, kardeşi oyun oynamaya çağırdığında bile oynayamıyormuş. Bu durum anne baykuşu çok üzüyormuş. Ne yaparsa yapsın yavrusuna yemek yediremiyormuş. Anne baykuş bu durumu doktora danışmaya karar vermiş ve yavrusunu avuçlarının içine almış. Onu böyle halsiz görmek annesi baykuşu çok duygulandırmış. Kısa bir süre sonra Doktor Kurbağanın evine varmışlar ve doktor hemen Badem’i muayene etmiş. Doktor Kurbağa “Korkulacak bir şey yok, ancak karnı aç. Midesi bomboş, sanırım uzun zamandır bir şey yememiş,” demiş. Anne baykuş şaşkınlıkla “Bu nasıl olur? Ben her gün sabah akşam ona yemek veriyorum” demiş. Doktor “Anladım, peki yiyor mu?” diye sormuş. Anne baykuş “Tam olarak bilmiyorum çünkü hiç takip etmedim. Demek ki yiyor gibi yapıyor ama yemiyordu” demiş. Anne baykuş, doktora teşekkür edip yavrusuyla birlikte eve dönmüş. Ertesi sabah anne baykuş yavrularına yemek hazırlamış, Fıstık hemen yemeğini yemiş, Badem ise hiçbir şey yememiş. Anne baykuş “Neden yemeğini yemiyorsun Badem?” diye sormuş. Badem zor da olsa “Ben bunları sevmiyorum anne” demiş. Anne baykuş “Tamam” diyerek farklı bir kahvaltı hazırlamış. Bu kahvaltının içerisinde bir sürü ot varmış. Badem yeni kahvaltı tabağını eline alınca hemen tadına bakmış ve çok beğenmiş. Hepsini hızla yemiş çünkü et yemeği sevmiyormuş ama annesi üzülmesin diye hiç söylememiş. Anne baykuş şaşkınla yavrusunu izlemiş ve çok mutlu olmuş. Badem’in meyve ve sebzeyi daha çok sevdiğini anlamış.

Badem ve Fıstık Baykuş Kardeşlerin Masalı

O günden sonra anne baykuş iki kardeşe farklı kahvaltı tabakları hazırlamaya başlamış. Fıstık, et yemeği severken, Badem sebze ve meyve yemeği seviyormuş. Badem kısa sürede kardeşinin boyuna yetişmiş ve onun kadar enerjik olmuş. Artık bahçede neşe içinde koşup oynuyorlarmış.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tavşan İle Kaplumbağanın Masalı