Kekeç ve Hayallerinin Masalı

Kekeç ve Hayallerinin Masalı

Aralık 5, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir yaban keçisi varmış. Bu keçinin adı Kekeç miş. Kekeç’in de diğer hayvanlar gibi ormanın derinliklerinde bir evi varmış. Fakat onlar kadar zengin değilmiş. Bazen yiyecek ekmeği bile zor bulurmuş. Ama bu durum onu isyan ettirmez, yine de mutlu olmak için bir sebep bulurmuş.

Günlerden bir gün Kekeç evinde uzanırken karnı çok acıkmış. O hafta yiyecek pek bir şey bulamamış. Kendisine çalışacak bir işte bulamadığı için yemek alacak parası yokmuş. O da karnının gurultusunu duymamak için gözlerini kapamış ve derin bir uykuya dalmış. Rüyasında bir ziyafet sofrasına davet edildiğini görmüş. Masanın üzerinde sevdiği bütün yemekler, meyveler, tatlılar varmış Kekeç eline büyük bir tabak almış ve içine sevdiği her şeyden doldurmuş. Bir hızla hepsini yemiş ve karnı tıka basa doymuş. Daha sonra bir dükkana gitmiş ve kendisine yeni kıyafetler almış. Yırtık olan kıyafetlerini de kendisinden daha kötü olan durumda ki hayvanlara vermiş. En son kendisine kocaman yumuşacık bir yatak almış. Eve getirip yatağı koyduğunda hemen üstüne atlamış ve derin bir uykuya dalmış. O sırada kapısı çalan Kekeç daldığı uykudan uyanmış ve bunların hepsinin bir hayal olduğunu görmüş. Çok üzülen Kekeç kapıyı açtığında karşısında boz ayıyı görmüş ve elinde kocaman bir paket duruyormuş. “Arkadaşım bugün çalıştığım yerden bu kutulardan verdiler ve arkadaşlarıma dağıtmamı istediler. Al bu da senin” demiş. Kekeç arkadaşına teşekkür etmiş ve içeri girip kutuyu açtığında karşısında bir sürü yiyecek görmüş. Hemen karnını doyurmuş ve önünde ki bir iki gün içinde yiyecek ayırmış. Ama bunun böyle gitmeyeceğini biliyormuş. Gördüğü rüyanın hala etkisindeymiş. Artık o da çalışmalı ve para kazanmalıymış.

Kekeç ve Hayallerinin Masalı

Ertesi gün ormanın içinde ki bütün dükkanlara iş başvurusu yapmış daha sonra yan ormanlara da aynı başvurudan yapmış. Elinde ki sebzeleri ve meyveleri evinin bahçesine ekmiş ve özenle hepsine bakmaya başlamış. Bir kaç gün sonra bir iş bulmuş ve düzenli olarak işine gidip gelmeye, bahçede ki ekinlerine de vakit ayırmaya başlamış. Kısa zaman sonra elinde bir sürü para bahçesinde de yiyecek sebzeler, meyveler varmış. Hayallerinde ki gibi kendisine sofra kurmaya, kıyafet almaya başlamış ve kocaman da bir yatak almış. Ama bu paraları sadece kendisi için kullanmamış. Ormanda ki ihtiyaç sahiplerine de bol bol destek olmuş. Kekeç elindekileri paylaştıkça daha çok kazanmış. Paylaştıkça çoğalır cümlesini bir kez daha anlamış ve masal da burada bitmiş.

Masal okumayı seviyor ve daha çok masala ulaşmak istiyorsanız Masallar kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  At İle Eşek Masalı