Paylaşmayı Öğreten Melo’nun Masalı

Paylaşmayı Öğreten Melo’nun Masalı

Temmuz 7, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak diyarlarda kocaman bir orman varmış. Bu ormanda yaşayan bir çok sevimli hayvan varmış. Maymun Melo da o hayvanlardan biriymiş. Melo, çok yardımsever, dost canlısıymış.

Günlerden bir gün Melo, ormanda dolaşırken yerde duran bir kutu muz bulmuş. Muzlar öyle güzel kokuyormuş ki, Melo hemen muz kutusunu alıp arkadaşlarının yanına ormana gitmiş. Muzu gören hayvanlar çok mutlu olmuş. Melo “Merhaba arkadaşlar, ormanda gezerken bu muzları buldum, parıl parıl parlıyorlardı, kokularından kendimi alamadım. Hemen size getirmek istedim. Şimdi hepsini paylaşalım” demiş. Hayvanlar çok sevinmiş ama içlerinden tavşan ve sincap, muzların hepsini kendisi yemek istemiş. Muzların hepsini kapmak istedikleri için yarışmaya başlamışlar, ikili muzları çekiştirmişler. Bir süre sonra muzlar parçalanmış ve yerdeki çamurun içinde düşüvermiş. Bunu gören Melo çok üzülmüş. “Arkadaşlar, bu muzları hepimiz için getirdim, çünkü paylaşmak çok güzel bir duygu. Birlikte yersek hepimiz doyar ve mutlu oluruz” demiş. Tavşan ve sincap yaptıkları hareket için çok üzülmüşler, Melo’nun sözleri de onlara iyi bir ders olmuş. Sincap ve tavşan, herkesten özür dileyip yerde düşen muzları almışlar ve temizlemişler. Daha sonra herkese eşit şekilde paylaştırmışlar. Tüm hayvanlar keyifle muzlarını yemişler.

Paylaşmayı Öğreten Melo’nun Masalı

O günden sonra ormanda ki bütün hayvanlar paylaşmayı öğrenmişler. Paylaşmanın, mutluluğu ve sevgiyi arttırdığını anlamışlar. Maymun Melo sayesinde tüm ormana dostluk hakim olmuş. Böylece, Melo ve arkadaşları, paylaşmanın ve birlikte olmanın değerini bilerek mutlu mesut yaşamışlar. Gökten üç elma düşmüş; biri anlatanın, biri dinleyenin, biri de paylaşmanın önemini anlayan tüm çocukların başına.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kekeç ve Hayallerinin Masalı