Boz ve Tavşanın Masalı

Boz ve Tavşanın Masalı

Ağustos 25, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde kendisine çok güvenen bir ayı varmış. Bu ayının adı Boz muş. Boz yapısal olarak çok iri bir ayıymış. Ormanda ki her hayvandan güçlü olduğunu iddia eder, herkesi bu konuda korkuturmuş. Diğer hayvanlar ise ona pek yanaşmaz Boz’u geldiğini görünce ortadan kaybolurlarmış.

Günlerden bir gün Boz ormanda dolaşırken küçük bir tavşan ile karşılaşmış. Tavşan Boz’u görünce çok korkmuş tam kaçacakmış ki Boz seslenmiş “Neden kaçıyorsun küçük tavşan” demiş. Tavşan titreyerek cevap vermiş “Kaçıyorum çünkü sen çok büyük ve güçlüsün, bana zarar verebilirsin”. Boz tavşana gülerek “Korkmana gerek yok sana elimden bile küçüksün sana zarar vermem, senin gibi küçük canlılarla işim olmaz”. Tavşan “Kendine bu kadar güvenmen güzel bir şey ama unutma ki biz küçük canlılara bile bir gün ihtiyacın olabilir.” demiş. Boz, tavşanın söylediklerine sadece gülmüş ve yoluna devam etmiş. Bir kaç gün sonra Boz yemek yemiş, en çok da bal yemiş ve çok susamış. Kana kana su içmek için nehrin kenarına gitmiş ve eğilerek su içmeye başlamış. Birden ayağı kaymış ve hoop nehrin içine düşmüş. Bu kadar iri ve güçlü olmasına rağmen yüzmeyi bilmiyormuş ve suda sürüklenmeye başlamış. Bir yandan da “Yardım edin, yardım edin” diye bağırıyormuş. Onun bu bağrışlarını küçük tavşan duymuş ve koşarak nehre gitmiş. Boz’u suyun içinde çırpınırken görmüş ve hemen yanında duran büyük dal parçasını Boz’a uzatmış “Bunu tut” demiş. Boz hemen dalı tutmuş ve rahat nefes almış. Tavşan dalı çekmiş Boz da dala tutunarak kıyıya çıkmış.

Boz ve Tavşanın Masalı

Boğulmaktan kurtulan Boz derin bir nefes almış “Çok teşekkür ederim küçük tavşan, hayatımı kurtardın” demiş. Tavşan “Önemli değil, yardıma ihtiyacı olan herkese yardım edilmedi” demiş. Bunun üzerine Boz tavşana çok mahcup olmuş “Geçen gün söylediklerim için üzgünüm, senin küçük olman hiç bir şeyi değiştirmez. Boyun ne kadar küçük olsa da kalbin bir o kadar büyükmüş arkadaşım. Beni affet” demiş. Tavşan Boz’a gülümsemiş “Hatanı anlaman çok güzel, affettim bile” demiş ve Boz o günden sonra hiç kimse ile dalga geçmemiş. Önemli olanın boy yada güç olmadığını anlamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin İlginizi Çekebilir  Mantar Toplamaya Giden Kokarcanın Masalı

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.