Buz ve Mavi’nin Dürüstlük Masalı

Buz ve Mavi’nin Dürüstlük Masalı

Temmuz 9, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde masmavi okyanusun derinliklerinde, bir çok deniz canlısı yaşarmış. Bu canlılardan biri de ahtapot Buz muş. Buz’un upuzun kolları, simli gibi parlayan derisi varmış. Buz’un görüşünü kadar davranışları da çok güzelmiş. Okyanusta yaşaya tüm canlılar onu dürüstlüğü ile tanırmış.

Günlerden bir gün Buz ve en yakın arkadaşı mürekkep balığı Mavi birlikte gezintiye çıkmışlar. İki arkadaş sohbet etmeye başlamışlar. Buz, Mavi’ye heyecanla bir şeyler anlatırken, Mavi birden “Dur” demiş. Buz ne olduğunu anlamak için etrafa bakınmış. Mavi ,se bu sırada kayalıkların arasına girmiş ve elinde parıl parıl parlayan bir kolye ile çıkmış. Mavi “Buz, bak ne buldum. Ne kadar güzel parlıyor” demiş ve hemen boynuna takmış. Buz “Çok güzelmiş gerçekten parıl parıl parlıyor. Ama bu senin kolyen olmadığı için boynuna takman doğru değil Mavi. Onu gidip okyanus muhafızlarına vermeliyiz. Sahibi mutlaka kolyesini arayacaktır.” demiş. Mavi ise arkadaşını hiç dinlememiş kolyeyi boynundan çıkarmamış. Buz arkadaşına dürüst olmanın önemini nasıl anlatabileceğini düşünmeye başlamış. O sırada Mavi, boynunda ki kolyeyi tüm arkadaşlarına göstermeye başlamış, herkese kolyesini yeni aldığını söylemiş. Hayvanlar kolyeyi çok beğenmiş ama kolyeyi görenlerden biri çok dikkatlice incelemiş. Bu kolyeyi daha önce nerede gördüğünü hatırlamaya çalışmış ve sonunda bulmuş ve bağırmaya başlamış. “Mavi bu kolye senin değil, onun gerçekten sahibi balık Dalga. Bir kaç gün önce bana kolyesini kaybettiğini söylemişti” demiş. Herkes duyduğuna çok şaşırmış ve Mavi çok utanmış. Utancından ne yapacağını bilememiş. Buz arkadaşına destek olmak için yanına gelmiş ve “Artık doğruyu söyleyebilirsin” demiş. Mavi cesaretini toplamış ve herkese doğruyu anlatmış daha sonra gidip Balık Dalga’ya kolyesini vermiş. Dalga kolyesini bulduğu için Mavi’ye teşekkür etmiş. Mavi de yaptığı hata yüzünden hem Dalga dan hem de diğer arkadaşlarından özür dilemiş. Buz arkadaşına dürüstlüğün her zaman en iyi yol olduğunu söylemiş ve ona da güzel bir deniz kabuğu hediye etmiş.

Buz ve Mavi’nin Dürüstlük Masalı

O günden sonra Mavi de Buz gibi her zaman doğruyu söylemiş. Okyanusun derinliklerindeki tüm deniz canlıları, dürüstlüğün ne kadar önemli olduğunu anlamış ve birbirlerine her zaman doğruyu söylemişler. Ve böylece, dürüstlüğün değeri okyanusun her köşesinde yankılanmış. Gökten üç elma düşmüş; biri masalı yazana, biri masalı anlatana, biri de masalı dinleyen tüm çocuklara.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Okula Başlayan Dora'nın Masalı