Farklı Hayvanların Masalı

Farklı Hayvanların Masalı

Ocak 18, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde yaşayan farklı hayvanlar varmış. Bu hayvanlar gerçekten farklıymış. Mor filler, büyük karıncalar, küçük aslanlar, mavi köpekler, yeşil kediler. Hepsi olması gerektiğinden farklı hayvanlarmış ama bu hallerine alışmışlar ve artık hiç yadırgamıyorlarmış.

Bu farklı ormanda bir de bilge bir kaplumbağa yaşarmış. Bu kaplumbağa tüm soruların cevaplarını bilir, hayvanların sorunlarına çözüm bulurmuş. Ayrıca bilge kaplumbağa bütün hayvanlar tarafından çok sevilir ve sayılırmış. Günlerden bir gün bu farklı ormana bir tavşanın yolu düşmüş. Bu tavşanın adı Tavşan Pofuduk muş. Pofuduk yaşadığı ormandan çok sıkılmış, evini başka bir ormanda kurmaya karar vermiş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş sonunda bir ormanın girişine gelmiş. Bu orman farklı hayvanların yaşadığı ormanmış. Tavşan ormana girerken onu girişte aslanlar karşılamış. Pofuduk aslanları görünce çok şaşırmış çünkü onlar olması gerektiğinden farklıymış. Pofuduk kendisini tutamamış ve gülmeye başlamış ama aslanların utangaç bakışlarını fark edince hemen kendisini toplamış ve “Özür dilerim” demiş. Aslanlar ise bir şey diyememiş çünkü onlarda şaşkınmış. Bu tavşan normal bir tavşanmış. Onlar gibi farklı değilmiş. Pofuduk “Ben yaşadığım ormandan çok sıkıldım, artık burada yaşayabilir miyim?” diye sormuş. Aslanlar düşünmüş taşınmış bu karar orman halkının ortak verdiği bir karar olması gerektiğini anlamışlar ve herkese haber vererek bilge kaplumbağanın evine gitmişler. Bilge kaplumbağa “Öncelikle ormanımıza hoş geldiniz. Burası bütün hayvanların ormanı herkes ormana yerleşmekte özgür” demiş.

Farklı Hayvanların Masalı

Bilge kaplumbağanın bu sözlerinden sonra hayvanlar itiraz etmiş, Mor fil “Ya bizim farklılıklarımızla dalga geçerse?” diye söze girmiş. Bilge kaplumbağa tam söze girecekken Pofuduk “Düşünceleriniz de haklısınız, sizi ilk gördüğümde şaşırdım ve tepki verdim haklısınız. Ama bu sizinle dalga geçeceğim anlamına gelmez. İnsanlar birbirlerinin farklılıklarına saygı duyuyor da hayvanlar neden duymasın, ben sizin bütün farklılıklarınıza saygı duyuyorum.” demiş. Pofuduk’un bu sözleri hayvanları duygulandırmış. Onları yadırgamayan biriyle tanıştıkları için de çok mutlu olmuşlar. O günden sonra farklı ormanda dostça yaşamaya başlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Orman Yangını Masalı