Bukalemun İle Kurbağanın Masalı

Bukalemun İle Kurbağanın Masalı

Haziran 9, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok uslu bir kurbağa varmış. Kurbağa her sabah 6 da uyanıp işe giderken, bukalemun ise öğlen uyanıyor, kurbağanın evinin yanındaki kilerden habersizce erzak alıyormuş. Kurbağa, her akşam eve döndüğünde, kilerde ki eksikleri fark ediyor ama hiçbir şey demiyormuş.

Günlerden bir gün, kurbağa eşi ile birlikte otururken, eşinin eksilen erzaklardan dolayı şikayetçi olmasına karşı “Boşver hanım, büyüklük bizde kalsın” demiş. Bir kaç gün sonra kurbağa işe giderken, yolda bukalemun ile karşılaşmış. Kurbağayı gören bukalemun, kendisini belli etmemek için hemen üzerinde bulunduğu çimin rengini alarak görünmeyeceğini zannetmiş. Bu renk değiştirme işi kurbağanın dikkatinden kaçmamış. “Boşuna renk değiştirmene gerek yok, madem ki yaptığın davranıştan utanıyorsun, utanmayacağın davranışlar yapmalısın” demiş. Bukalemun, kurbağanın cümlesini duyunca pişman olmak yerine üste çıkmaya çalışmış. Bu tartışma gittikçe uzamış ve çevrede olan hayvanlar çayırın en bilge hayvanı olan “Komşu Anne” ye gidip haber vermişler. Komşu Anne bir kuşmuş ve hemen tartışan ikilinin yanına gitmiş. “Neler oluyor burada?” diye sormuş. Kurbağa başına gelenleri anlatmış. Komşu Anne “Tamam ikiniz de eşlerinizi alın gelin. Bu konuyu çözeceğiz” demiş. Kurbağa ve Bukalemun eşlerini alıp gelmişler. Komşu Anne iki aileye de sorular sormuş. Bukalemun ailesi başlamış konuşmaya hiç susmamışlar. Hem suçlu hem de güçlülermiş.

Bukalemun İle Kurbağanın Masalı

Kurbağa ailesi ise sabırla sıranın onlara gelmesini bekliyormuş ama bir türlü sıra onlara gelmemiş. En sonunda Komşu Anne söze girmiş “Bir dakika! Artık yeter! Hiç durmada sürekli konuşuyorsunuz ve haksızlığınızı örtmeye çalışıyorsunuz. Haklı olsanız bu kadar konuşmazdınız. Kendinden emin olan kişiler kendilerini bu kadar savunmaya çalışmazlar.” demiş. Bunun üzerine bukalemun ailesi susmuş ve Komşu Annenin söylediklerini düşünmeye başlamışlar. Yaptıkları davranışlardan dolayı çok utanmışlar. Bir daha böyle bir şey yapmayacaklarına dair kurbağa ailesine söz vermişler. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Filin Masalı