Bitkileri Tanıma Gezisi Masalı

Bitkileri Tanıma Gezisi Masalı

Mayıs 30, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan iki maymun arkadaş varmış. İsimleri Can ve Cansu imiş. Bu arkadaş orman okuluna gidiyorlarmış ve okulda bir doğayı tanıma gezisi düzenleneceği söylenmiş.

Can ve Cansu okul bittiğinde evlerine gitmişler ve ailelerinden izin almışlar. İzinlerini aldıktan sonra, hemen yürüyüş için gerekli malzemeleri hazırlamışlar. Hafta sonu geldiğinde, okulun bahçesinde toplanan öğrenciler ve öğretmenler, büyük bir minibüse yerleşerek yola çıkmışlar. Minibüste öğretmen yoklama yapmış ve geziye katılacak olan bütün öğrencilerin yerinde olduğunu belirlenince yolculuk başlamış. Can ve Cansu hemen yerlerine oturup, sakince yolu izlemişler. Uzun bir yolcuğun sonunda doğa gezisini yapacakları yere gelmişler. Bütün öğrenciler ormanda yaşamalarına rağmen daha önce hiç böyle bir yer görmemişler. Ağaçlar o kadar büyükmüş ki birbirlerine kenetlenmiş gibilermiş. Ağaçların arasından geçen şırıl şırıl akan bir nehir varmış. Tüm hayvanlara doğa park çok eğlenceli gelmiş ve bir an önce her yerini gezmek istiyorlarmış. Öğretmenler öğrencileri gruplara ayırmış, bu sayede öğretmenler, öğrencilerin hepsini kontrol altında tutabileceklerini düşünmüşler. Sırayla bütün parkı gezmişler ve öğretmenleri onlara rehberlik yapmış. Öğrenciler heyecanla öğretmenlerini dinleyip, doğada gördükleri bitkileri büyük bir merakla incelemişler. Hangi bitkinin ne işe yaradığını, yaralanmalarda, hastalıklarda hangi bitkilerin kullanılacağını öğrenmişler. Gezi sonunda parkın en uzak köşesinde bulunan şelaleyi görmek için yola çıkmışlar. Şelaleyi görünce Can ve Cansu çok heyecanlanmış. Şelalenin güzelliğine kapılan iki arkadaş, öğretmenin ve arkadaşlarının gittiğini fark etmemişler. Kısa bir süre sonra etrafına bakınan Canan “Can öğretmenimiz ve arkadaşlarımız yok, onları kaybettik” demiş. Can da etrafa bakınmış ve kimseyi görememiş. Hemen otobüsün olduğu yere doğru koşmaya başlamışlar, o sırada öğretmende iki yakın arkadaşın olmadığını fark etmiş ve beklemeye başlamış. Kısa bir koşu sonrasında öğretmen ve arkadaşlarına yetişmişler. Dikkatsiz davrandıkları için herkesten özür dilemişler.

Bitkileri Tanıma Gezisi Masalı

Gezi sona erdiğinde, bütün öğrenciler ve öğretmenler minibüsün yanında buluşmuş. Herkes yerlerine oturup kemerlerini bağlamış ve minibüsün içinde hoş bir sohbet başlamış. Öğrenciler, bu gezi sayesinde doğanın güzelliklerini, bitkilerin önemini yakından tanıma fırsatı buldukları için ve öğretmenlerine teşekkür etmişler. Okulun bahçesine vardıklarında, öğrencilerin aileleri onları bekliyormuş. Öğrenciler, sevinçle minibüsten inip ailelerine güzel bir gün geçirdiklerini anlatmaya başlamışlar. Böylece, bu hikaye de güzel bir anıyla sona ermiş.

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tontiş ve Şirin'in Arkadaşlık Masalı