Hatice ve Arkadaşlarının Masalı

Hatice ve Arkadaşlarının Masalı

Nisan 26, 2023 4 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçların olduğu, her yerin mis gibi çiçek koktuğu bir köy varmış. Bu köyde yaşayan Hatice isminde bir kız varmış. Hatice hayvanları çok seven, onlara sürekli yemek ve su veren bir kızmış. Bahçelerinde ki hayvanları beslemekle yetinmez ormanda ki hayvanlara bakar, onların da yemeğini suyunu her gün verirmiş.

Günlerden bir gün Hatice bahçede ki hayvanlarına yem vermek için evden çıkmış. Önce koyunların yemeğini vermiş daha sonra tavukların yemlerini verip yumurtalarını almış. Bahçede ki işleri bitince çiçeklerini sulamış, ağaçlardan meyvelerini toplamış evine girmiş. Evde arta kalanları büyük bir kaba koymuş ve ormana doğru yola çıkmış. Hatice her gün ormana gidip orda ki hayvanlara da yemek veriyormuş. Bu durumdan orman halkı da çok mutluymuş her gün dört gözle Hatice’nin gelmesini bekliyormuş. O gün de elindeki yemeklerle ormana girmiş arkadaşlarını aramaya başlamış. O sıra ayağı burkulmuş ve birden kendisini yerde bulmuş. Ayağı o kadar çok acıyormuş ki yerinden kalkamıyormuş. Ona yardım edebilecek kimse yanında yokmuş. Hatice yerde kıvranırken maymun Monki onu görmüş ve hemen yanına gitmiş. Hatice’nin ayağa kalkamadığını ve canının çok yandığını anlayınca koşarak arkadaşlarının yanına gitmiş. Onlara Hatice’nin acı çektiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu söylemiş. Bütün hayvanlar dostlarına yardım edebilmek için hızla koşmuşlar ve Hatice’nin yanına gitmişler. Hatice arkadaşlarını görünce birden acısını unutup gülümsemeye başlamış. Getirdiği yemekleri işaret etmiş ve yemelerini istemiş. Ama hayvanlar Hatice o durumdayken yemek yemek istememişler ve on yardım etmişler.

Hatice ve Arkadaşlarının Masalı

Zebra hemen yere eğilmiş ve maymun, fil, geyik Hatice’yi tutup zebranın sırtına koymuşlar. Zebra da koşarak Hatice’yi ailesinin yanına getirmiş. Hatice’nin ayağını gören ailesi hemen kızlarını hastaneye götürmüş ve ayağın çok kötü olmadığını söylemiş ve krem sürüp eve göndermiş. Hatice ilaçlarını da içince bir kaç güne acısı geçmiş ve ormana, arkadaşlarının yanına gidip onları teşekkür etmiş. Hatice ve arkadaşları dostluğun önemini bir kez daha anlamışlar ve birbirlerine daha çok bağlanmışlar.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Akvaryum Balığının Masalı