İnatçı Kekeç’in Masalı

İnatçı Kekeç’in Masalı

Kasım 19, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde yemyeşil kırlar da inadı ile meşhur olan bir keçi varmış. Bu inatçı keçinin adı Kekeç miş. Kekeç arkadaşları ile pek anlaşamıyormuş. İnadı yüzünden hiç kimseyle bir arada duramıyormuş. Biri beyaz dese o hemen siyah diyormuş. Bir şeyin iyi olacağını söyleseler o kötü olacak dermiş. Kırda yaşayan hayvanlar toplanır inatçı Kekeç’i çağırmazlarmış. Bu durum artık keçinin zorunda gitmeye başlamış ve inadından vazgeçmesi gerektiğini düşünmüş.

Kekeç kırda yürürken koyun arkadaşına rastlamış. Koyun Kekeç’i görünce yolunu çevirmiş. Kekeç koyunun arkasından seslenmiş “Neden benden kaçıyorsun arkadaşım?” demiş. Koyun “Seninle tartışmak istemediğim için yolumu değiştiriyorum Kekeç” demiş. Kekeç “Ama ben seninle tartışmayacaktım ki. Halini hatrını soracaktım” demiş. Koyun Kekeç’in söylediklerine şaşırmış. “Hayırdır Kekeç, kafana bir şey mi düştü?” diye sormuş. Keke. “Hayır, kafama hiçbir şey düşmedi. Ama benimle konuşmamanız, beni toplantılara çağırmamanız, yokmuşum gibi davranmanız artık canıma tak etti. Herkes bunu yapıyorsa demek ki sorun bende. Bu yüzden artık hiçbir şey için inat etmeyeceğim. Ama bunu nasıl yapacağım bilmiyorum” demiş. Koyun Kekeç’in bu söylediklerine hem çok üzülmüş hemde çok sevinmiş. Çünkü bu huyundan vazgeçmesini istiyormuş. Koyun “Ben sana yardımcı olurum” demiş. “Önce ineğe sütünün beyaz olduğunu, sonra kargaya renginin siyah olduğunu, tavşanın da gerçekten hızlı koştuğunu söylemelisin” demiş. Kekeç arkadaşını onaylar bir şekilde kafasını sallamış. Koyun “Benim şimdi gitmem gerek. Yarın öğlen saatinde bir araya geleceğiz herkesden özür dilemek için sende orada olmalısın” demiş ve yoluna devam etmiş. Kekeç arkadaşının haklı olduğunu biliyormuş ve hiçbir şey diyemeden arkasından bakakalmış.

İnatçı Kekeç’in Masalı

O gece Kekeç çok düşünmüş ve ertesi gün toplantıya katılmaya karar vermiş. Sabah olduğunda yemeğini yemiş ve toplantıya gitmek için hazırlanmış. Evden çıkıp toplantının olduğu alana gelmiş ve Kekeç’i gören herkes onun neden geldiğini sormuş. Kekeç “Arkadaşlar, öncelikle hepinizden bugüne kadar yaptığım her şey için özür dilerim. Çok inatçı olduğumu, bu yüzden yalnız kaldığımı biliyorum. Artık bu hataları yapmayacağıma söz veriyorum” demiş. Koyun “Ben seni affediyorum Kekeç” demiş. Tavşan “Bende affediyorum seni” demiş. İnek, zürafa, at, zebra ve diğer bütün hayvanlar da Kekeç’i affetmişler. O günden itibaren Kekeç hiçbir şey için inat etmemiş ve arkadaşlarını kırmamış. Bütün hayvanlar neşe içinde hayatlarına devam etmişler.

Daha fazla Hayvan Masalları okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  At İle Eşek Masalı