İzin Almadan Elma Toplayan Obur’un Masalı

İzin Almadan Elma Toplayan Obur’un Masalı

Ekim 29, 2022 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde hiç doymayan bit at varmış. Bu atın adı Obur muş. Obur sürekli yemek yiyor, yemek yerken de kendisini çok mutlu hissediyormuş.

Günlerden bir gün Obur ormanda dolaşmaya çıkmış. Obur’un yaşadığı ormanda herkesin evi ve bahçesi ayrıymış. Evler ve bahçeler çitlerle çevrilmiş, her hayvan kendi sevdiği sebzeleri ve meyveleri ekmiş, kimse kimsenin bahçesine izinsiz girmezmiş. Obur ise her bahçeye dikkatle bakar yiyecekleri görünce ağzının suyu akarmış. O günde dolaşmaya çıktığında komşularının bahçesinde ki elmaları görmüş ve dayanamayıp girmiş. Bir sepet dolusu elmayı topalmış ve eve dönmüş. Annesi Obur’un topladığı elmaları görünce çok şaşırmış “O bur bizim elmalarımız bitmişti bunları nereden buldun?” diye sormuş. Obur utana sıkıla “Yan bahçeden topladım” demiş. Annesi “Ah Obur biliyorsun ki kimseden izin almadan bahçesine girilmez hele ki izinsiz hiçbir şeyi alınmaz. Şimdi gidip bunları sahibine geri vermeliyiz” demiş. Obur annesinden özür dilemiş ama elmaları da götürmeye utanıyormuş. Bunu gören annesi “Hadi gel beraber gidelim” demiş ve ikisi birlikte komşuları olan zürafanın kapısı çalmış. Kapıyı açan zürafa “Hoş geldiniz komşum” demiş. Anne at “Komşum, benim çocuk bir hata yapmış. Senden izin almadan bir sepet dolusu elma toplamış. Al bu elmalar senin. Obur hatasını anladı” demiş. Obur da hemen söze girmiş “Evet, sizden özür dilerim, izin almadan almamalıydım” demiş.

İzin Almadan Elma Toplayan Obur’un Masalı

Zürafa Obur’a gülümseyerek “Hatanı anlamana çok sevindim küçük at, kapımı çalıp benden elma isteseydin ben sana zaten izin verirdim. Ama hatanı anlaman güzel bir şey, o yüzden ben sana bu elmaları hediye ediyorum. Afiyetle yiyebilirsin” demiş. Obur, zürafaya teşekkür etmişler ve annesi birlikte evlerine dönmüşler. O günden sonra bir daha kimseden izin alman bir şey almamış. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kutup Ayısı ve Boz Ayının Masalı