İşini Son Güne Bırakmama Hikayesi

İşini Son Güne Bırakmama Hikayesi

Ekim 28, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Yonca ilkokula giden sevimli bir kız çocuğuymuş. Oyun oynamayı, arkadaşları ile vakit geçirmeyi, okula gitmeyi çok seviyormuş. Tek sevmediği şey ise sınavlara çalışmakmış.

O haftada Türkçe dersinden sınavı varmış. Eve gelip annesine “Anneciğim cuma günü sınavım varmış” demiş ve odasına gidip oyun oynamaya başlamış. Bir süre sonra annesi odasına gelip “Kızım sınavın varsa ders çalışman gerekmiyor mu?” diye sormuş. Yonca ise “Çalışırım anne acelesi yok” demiş. Annesi kızını sıkmamak için ısrar etmemiş ve odadan çıkmış. Ertesi gün okuldan gelince Yonca hemen oyuncaklarına koşmuş ve saatlerce oynamış. Annesi kızının odasına gelip “Yonca sınavına çalışmıyor musun?” diye sormuş. Yonca ise “Çalışacağım anne daha zamanı var” demiş ve annesi odadan çıkmış. Çarşamba günü geldiğinde yine aynı durum yaşanmış. Annesi kızına çok ısrar etmek istemiyormuş çünkü onu sınava çalışmaktan daha çok uzaklaştırmak istemiyormuş. Kızı odada oynarken ona örnek olmak için salonda kitap okumaya başlamış. Ama Yonca yinede dersine çalışmamış. Perşembe günü gelip çatmış. Okuldan gelen yonca önce yemek yemiş daha sonra odasına çıkmış. Annesi kızının ne yaptığını merak ettiği için kapıyı çalıp, içeri girmiş ve kızını oyun oynarken görmüş. “Kızım yarın sınavın var oyunu bıraksan da ders çalışsan” demiş. Yonca ise “Tamam anne akşam çalışacağım” demiş. Annesi “Peki” demiş ve odadan çıkmış. Hava kararmış, akşam yemeği yenmiş Yonca tekrardan odasına gidip kapıyı kapatmış. Annesi bu sefer çalıştığını düşünmüş ve bir süre sonra ona ballı süt götürmüş. Fakat kapıyı açtığında kızının yine oyun oynadığını görünce çok üzülmüş. “Ah kızım bu yaptığına çok pişman olacaksın ama kendin yaşa ve gör” demiş.

İşini Son Güne Bırakmama Hikayesi

Yonca sonunda masasına oturmuş ve kitabı ile defterini çıkarmış. Kalemliğin den kalemini almak için açtığında kalemini kaybettiğini görmüş. Her yerde kalemini aramış ama bir türlü bulamamış. Evde de başka bir kalem yokmuş. Aramış taramış ama bir türlü bulamamış. Başlamış ağlamaya. Bunu duyan annesi odasına gelmiş “Ah güzel kızım bütün hafta seni uyardım ama sen anlamadın. Yarın ki sınavdan düşük not aldığında akıllanacağına eminim” demiş. Yonca o gece kitabından tekrarlarını yapmış ama not alması gereken yerleri alamamış. Ertesi gün sınava girdiğinde sınavı kötü geçmiş ve yaptığı hatanın farkına varmış. Bir daha asla işini son güne bırakmamış, bu ona büyük bir ders olmuş. Bu hikayede burada son bulmuş.

Hikaye okumayı seviyorsanız Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Minik Bademin Hikayesi