Kayıp Melodi Masalı

Kayıp Melodi Masalı

Mart 16, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde müzik köyü varmış. Bu köyde müzik ve dans hiç durmazmış. Köyde yaşayan hayvanların hepsi bir enstrüman çalarmış. Her evden eğlence sesleri gelir, aileler neşe içinde yaşarlarmış.

Günlerden bir gün, diğer günler gibi her evden müzik sesleri geliyormuş ama bu sefer sesler arasında hiç senkron yokmuş. Bu da dışarda uçuşan kuşların dikkatini çekmiş. Kuşlar hemen bütün evlerin kapısını çalmış ve hayranların hepsini dışarı çağırmış. Baykuş “Arkadaşlar, biz kuşlar olarak yaptığınız müziği dışardan dinledik fakat bir terslik olduğunu fark ettik. İlk defa bu sesleri beğenmedik. Bu işte bir iş var arkadaşlar bu sorunu çözmeliyiz, yoksa yaptığımız müzik herkesi rahatsız edecek” demiş. Bunu duyan hayvanlar çok şaşırmış, hemen seslerin neden kötü çıktığını araştırmaya başlamışlar. Kayıp olan melodinin nerede olduğunu bulmaya çıkmışlar. Ormanın her yerini aramışlar ama bir türlü bulamamışlar. Sonunda aslanın aklına bir fikir gelmiş, bütün evleri tek tek gezmek ve kayıp melodinin nerde olduğunu bulmak… Hayvanların hepsi bu fikri çok sevmiş ve aralarında evleri bölüşerek dolaşmaya başlamışlar. Kaplan kendine düşen evleri gezmiş ve ailelerin hepsinin tam olduğunu, eksik olan melodinin nerde olduğunu bulamamış. Ayı da, kaplan gibi gezmiş ve kayıp melodiyi bulamamış. Fil, ceylan, karınca, uğur böceği, arı, kelebek… Hepsi tek tek gezmiş ama bulamamışlar. Aslan ise bir evin önüne gelmiş, kapıyı çalmış ama açan olmamış. Bu ev flamingo ailesinin eviymiş. Bu durumdan şüphelenen aslan hemen diğer arkadaşlarına haber vermiş ve bütün hayvanlar flamingo ailesinin evinin önüne toplanmışlar. Kapıyı tekrar çalmışlar ama açan olmamış. Fil “Arkadaşlar bu böyle olmayacak en iyisi kapıyı kırıp içeri girmek, belki de aile şuan zor durumda” demiş. Aralarında konuşmuşlar ve kapıyı kırıp içeri girmişler. Girdiklerinde flamingo ailesinin çok hasta olduğunu ve yerlerinden kalkamadıklarını görmüşler. Kayıp melodinin bu evden geldiğini hemen anlamışlar. Çünkü flamingo ailesi o sabah ki müzik ziyafetine katılamamış.

Kayıp Melodi Masalı

Hayvanlar hemen aralarında iş bölümü yapmışlar ve flamingo ailesinin evini havalandırıp, çorba yapmışlar, doktoru getirip ilaç almışlar, aile iyileşene kadar evlerinden ayrılmamışlar. Bir kaç gün sonra flamingo ailesi iyileşmiş enstrümanlarını ellerine alıp çalmaya başlamışlar. O an ormanı yine harika bir melodi kaplamış. Bütün kuşlar ahenkle dans etmeye devam etmişler. O gün tüm köy, aralarında bir hayvanın bile nasıl önemli olduğunu anlamış. İçlerinden birinin bile eksik olmasının bütün ahengi bozduğunu öğrenmişler ve birbirlerine daha sıkı sarılmışlar ve bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kirpi Lulu'nun Dikenleri Masalı