Dost ve Köy Halkının Masalı

Dost ve Köy Halkının Masalı

Aralık 27, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir köyde yaşayan bir köpek varmış. Bu köpek herkes tarafından çok sevilirmiş bu yüzden adını Dost koymuşlar. Tüm köy halkı Dost’a çok iyi bakar yemeğini suyunu asla eksik etmezlermiş. Dost’ta onların bu iyiliğini karşılıksız bırakmaz her zaman onların yanında olurmuş.

Günlerden bir gün Dost kulübesinde uslu uslu yatarken burnuna bir koku gelmiş. Bu koku daha önce duymadığı bir kokuymuş. Kokudan hiç hoşlanmayan Dost hızla kokunun geldiği yere gitmiş ve küçük çaplı bir yangın çıktığını görmüş. Bir an ne yapacağını şaşırsa da hemen köyün içine gitmiş ve havlamaya başlamış. O kadar çok havlamış ki köylüler bir şeylerin ters gittiğini anlamış. Dost’un peşine takılıp yangının olduğu yere gitmişler. Köylüler hemen birlik olup yangını kısa sürede söndürmüşler. Dost rahat bir nefes almış. Dost’un yaptığı iyilikler sadece bununla bitmemiş. Bir gün nehrin kenarında oynayan küçük bir çocuk dengesini kaybedip suyun içine düşmüş. Dost bunu görünce çocuğu kurtarmak için nehre uzun bir sopa uzatmış. Küçük çocuk Dost’un uzattığı sopayı tutmuş ve Dost onu karaya çıkarmış. Çok sevinen akıllı köpek küçük çocuğun her yerini yalamış. Daha sonra ikisi birlikte küçük çocuğun evine gitmişler ve çocuk ailesine olanları anlatmış. Aile Dost’a çok teşekkür etmiş ve ona bir ödül maması vermişler.

Dost ve Köy Halkının Masalı

Dost yaptığı bu iyiliklerle köylülerin sevgisine sevgi katmış. Herkesin sevdiği, ilgilendiği bir hayvan olmuş. Onun bu iyiliği çevre köylerden bile duyulmuş. Yolu köye düşen herkes Dost ile tanışmak için can atıyormuş. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Uzaya Gitmek İsteyen Filin Masalı