Açgözlü Uğur Böceği Masalı

Açgözlü Uğur Böceği Masalı

Mart 15, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın derinliklerinde bütün böcekler bir arada yaşarlarmış. Karıncalar, çekirgeler, hamam böcekleri, ağustos böcekleri ve daha bir çok böcek günlerini birlikte, eğlenerek, çalışarak geçirirlermiş. Ama içlerinden biri onlarla pek fazla bir araya gelmezmiş. Çünkü kendisini her şeyin en iyisine ve en çoğuna layık görürmüş. Bu böcek de uğur böceğiymiş.

Uğur böceği, ne kadar zengin olursa olsun hep daha fazlasını istermiş. Bulduğu bütün yiyecekleri evine depo eder kimse ile paylaşmazmış. Hatta bir yerde birden fazla yiyecek görse bile kimseye haber vermez hepsini kendi evine götürürmüş. Uğur böceği, bir gün ormanda gezintiye çıkmış. Her gün aynı yerleri gezdiği için sıkılan uğur böceği, bu sefer farklı yerleri gezmek istemiş ve yanına biraz erzak alarak yola koyulmuş. Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş. O kadar çok yol almış ki daha önce kimsenin gelmediği bir yer keşfetmiş. Burada altına benzeyen yaprakları olan kocaman bir ağaç görmüş. Açgözlü uğur böceği, ağacın altına dökülen bütün altın rengi yaprakları toplamaya karar vermiş. Hemen çantasında ki erzakları bir kenara koymuş ve doldurabildiği kadar yaprak doldurmuş. Çantası o kadar ağır olmuş ki taşımakta çok zorlanıyormuş. Uğur böceği geldiği uzun yolu geri dönmeye başlamış. Ama yanına aldığı erzakları ağacın altına bıraktığı için, yoluna aç ve susuz devam etmek zorunda kalmış. Eve dönmek günlerini almış. Uğur böceği eve dönmüş dönmesine ama açlık ve susuzluktan hastalanmış. Eve girdiği gibi hemen yemek yemiş ve su içip yatıp uyumuş.

Açgözlü Uğur Böceği Masalı

Uğur böceği yorgunluktan o kadar uzun uyumuş ki kaç gün uyuduğunu fark etmemiş. Onun yokluğunu merak eden diğer böcekler ise onu ziyaret etmiş ve iyileşmesi için ellerinden geleni yapmışlar. Gözlerini açan uğur böceği, altın yaprakları düşününce hemen yataktan fırlamış ve koşarak çantasını açmış. Diğer böcekler ise şaşkınlıkla onu izliyormuş. O an gördükleri karşısında gözlerine inanamamış çünkü topladığı bütün yapraklar kararmış. Meğerse o yapraklar altın değil, güneşin yansımasıyla altın gibi parlayan yapraklarmış. Altın yaprakların değersiz olduğunu anlayan uğur böceği, aç gözlülüğün bedelini ödemiş. Gerçek zenginliğin sağlık ve dostluk olduğunu anlamış. Bu masal da burada bitmiş.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Renkli'nin İç Dünyasının Masalı