Kedi, Köpek ve Güvercinin Arkadaşlığı Masalı

Kedi, Köpek ve Güvercinin Arkadaşlığı Masalı

Haziran 16, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş develer tellal iken pireler berber iken çok güzel bir köyde güzel bir çiftlik evi varmış bu çiftlikte atlar inekler tavuklar bide kedi köpek ile güvercin yaşarmış Ama bu üç arkadaşın büyük bir derdi varmış yiyecekleri her gün ortadan kayboluyormuş.

Günlerden bir gün yine bu üç arkadaş yemeklerini yerken kedininki ortadan kayboluvermiş. Kedicik ne yapacağını şaşırmış, bu sırada köpek ona şöyle demiş “Hey kedi kardeş sen aç kaldın sanırım, istersen seninle yemeğimi paylaşabilirim” Kedi: “Ama sen çok açtın senin yemeğin azalmaz mı?” Diye sormuş. Köpek şöyle cevap vermiş “Hayır, azalmaz asıl paylaşım yaptıkça çoğalır. Bir kişiye yeten yemek bereketlenerek çoğalır, üç kişiye de yeter.” Kedi: “Peki çok teşekkür ederim, iyi ki varsın” demiş. Ve o gün huzurlu bir şekilde karınlarını doyurmuşlar. Ertesi gün bu seferde güvercinin yemi kaybolmuş. Kedi ona şöyle demiş: “Hey güvercin kardeş, sanırım bugünde sen aç kaldın. Sana ekmek kırıntısı verebilirim.” Güvercin de kediye şöyle cevap vermiş: “Ama sende açsın, ekmekler azalmaz mı?” demiş. Kedicik: “Bende böyle biliyordum ama öğrendim ki paylaşım yapılan her şey çoğalıyormuş.” Güvercin: “Peki çok teşekkür ederim kedi kardeş” demiş ve o günde huzur içinde yemek yemişler. Sabah olunca bu seferde köpeğin yemeği kaybolmuş. Kedi de ona: “Köpek kardeş istersen seninle, tıpkı senin bana yaptığın gibi bende seninle yemeğimi paylaşabilirim” demiş. Köpekte kediciğe teşekkür etmiş. Yemeklerini yiyip huzur içinde uyumuşlar.

Kedi, Köpek ve Güvercinin Arkadaşlığı Masalı

Ertesi gün yemekleri çalanın kim olduğunu öğrenmek için araştırma yapmaya başlamışlar. Köpek çok iyi koku aldığı için çalanın kim olduğunu hemencecik bulmuş. Yemeklerini çalan meğerse küçük bir fareymiş. Fare onları görünce çok korkmuş onlarda hep bir ağızdan “Neden bizim yemeklerimizi çaldın?” Diye sormuşlar. Farede onlara olanları anlatmış: “Günlerdir açım, sizden isteyemedim beni istemezsiniz diye düşündüm.” Demiş. Güvercin: “Olur mu hiç öyle şey, şahinimizden isteyebilirdin o hayvanlara çok değer verir ve çok sever. Ayrıca çalmak yerine bizden isteyebilirdin, hep birlikte yerdik. Bundan sonra gel birlikte yemek yiyelim” demiş. Farede buna çok sevinmiş teşekkür etmiş. Köpekte olanları sahibine anlatmış sahibi de bu hareketlerini çok sevmiş, eline peynir alarak yanlarına gelmiş ve fareciğe vermiş. Artık üç değil dört arkadaş olmuşlar, hep beraber huzur içinde yaşamışlar. Masalda burada bitmiş..

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tilki ve Aslanın Arkadaşlık Masalı