Kedi ve Farelerin Masalı

Kedi ve Farelerin Masalı

Şubat 1, 2023 0 Yazar: Uyku Masalları

Bir varmış, bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde şehrin birinde yaşayan bir kedi varmış. Bu kedi yalnız başına yaşarmış ve hiç arkadaşı yokmuş. Çünkü o diğer kedilerin aksine fareleri yalamayı çok severmiş. Severmiş sevmesine ama şehirde fareler ve kediler arkadaş olduğu için bu kedi pek sevilmezmiş.

Günlerden bir gün kedi şehirde tek başına dolaşırken fareler onu görmüş. Yalnız ve arkadaşsız olmasına çok üzülmüşler. Fareler toplanıp aralarında konuşup anlaşmışlar ve kedi ile arkadaş olmaya karar vermişler. Fareler kedinin yanına gidip “Merhaba, bizimle arkadaş olmak istersen, seninle arkadaş olabiliriz” demişler. Kedi bu duruma çok sevinirken fareler “Yalnız bir şartımız var, bizi kovalamayacaksın ve rahatça dolaşmamıza izin vereceksin” demişler. Kedi, farelerin teklifini duyunca sevinçten havalara uçmuş, teklifi hemen kabul etmiş. Bunun üzerine kedi “O zaman bütün arkadaşlarını çağır hep beraber oyun oynayalım” demiş. Fare de arkadaşlarını çağırmış ve oynamaya başlamışlar. Bir süre sonra kedinin kötü kalbi devreye girmiş ve bütün fareleri yakalamak için peşlerinden koşmaya başlamış. Arkadaş olma teklifini yapan fare de son anda yakalanmaktan kurtulup kaçmayı başarmış. Kedinin en başından beri yaptığı plan da buymuş. Arkadaş gibi görünüp bütün fareleri yakalamak!

Kedi ve Farelerin Masalı

Fareler kedinin bu davranışına çok üzülmüş ve onun değişemeyeceğini anlamışlar. O günden sonra o kediye hiç güvenmemişler ve herkesin kendileri gibi iyi olmayacağını anlamışlar. Masal da burada bitmiş.

Kısa masal okuma isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tilki Sinsi ile Tırtıl Rengarenk'in Arkadaşlık Masalı