Kedi ve Köpeğin Masalı

Kedi ve Köpeğin Masalı

Mart 15, 2023 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde köyün birinde yaşayan bir kedi bir de köpek varmış. Yıllardır birbirleri ile hiç anlaşamayan kedi ve köpek tüm köyün diline düşmüş. Herkes onların kavgaların bahseder olmuş. Kedi önce köpek ise hep arkasında onu kovalıyormuş. Oysa kedi, köpek ile arkadaş olmak istiyormuş. Çünkü artık ne koşmak nede kaçmak istiyormuş.

Kedi günlerce köpek ile arkadaş olmanın bir yolunu aramaya başlamış. En sonunda aklına bir fikir gelmiş. Cesaretini toplamış ve köpeğin karşısına çıkmış. Kedi: “Bir oyun oynamaya ne dersin?” diye sormuş. Köpek biraz düşünmüş ve “Tamam oynayalım. Ne oyunuymuş bu bakalım?” diye sormuş. Ben senden kaçacağım ve kaçtığım her yere bir iz bırakacağım böylelikle bir süre sonra izleri takip edip beni yakalayacaksın” demiş. Köpek hemen kabul etmiş bu teklifi. Kedi başlamış kaçmaya ve izler bırakmaya. Köpek izleri takip ederek kediyi yakalama hayali kuruyormuş fakat köpek kediyi asla bulamamış. İzleri takip etse de ucunda kedi yokmuş. Bu oyun günlerce sürmüş. Köpek her gün izlerin peşinde kediyi arıyormuş. Bir süre sonra köpek bu durumdan çok sıkılmış.

Kedi ve Köpeğin Masalı

Kovalamanın kaçmanın bir oyun olamayacağını, artık kediyi kovalamaktan sıkıldığını anlamış. Kovalamak yerine arkadaş olup oyun oynamayı tercih etmiş ve diğer hayvanlarla kediye haber göndermiş. Kedi de saklandığı yerden çıkmış ve köpeğin onu yakalamak istememesine çok sevinmiş. Artık köpek ve kedi birlikte oyun oynamaya ve birbirlerine güvenmeye başlamış. Böylelikle daha mutlu olduklarını anlamışlar ve masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İnatçı Kekeç'in Masalı