Liya ve Miya’nın Masalı

Liya ve Miya’nın Masalı

Eylül 8, 2023 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde çok iyi anlaşan iki zebra arkadaş varmış. Bu arkadaşlardan birinin adı Liya diğerinin adı Miya imiş. Miya ve Liya’nın aralarında bir ay varmış. Annelerinin arkadaş olması nedeniyle doğuştan arkadaşlarmış. Parka birlikte gider, nehirde birlikte yüzer, ormanda beraber oynarlarmış.

Günler geçmiş ve iki zebranın okula başlama yaşı gelmiş. O kadar şanslılarmış ki yazıldıkları okulda aynı sınıfa düşmüşler bu sayede de birbirlerinden hiç ayrılmamışlar. Bir sabah iki arkadaş okula doğru yürürken yerde büyük bir kutu görmüşler. Kutunun içinde ne olduğunu çok merak etmişler ama okula geç kaldıkları için kutu alıp okula doğru koşmuşlar. Sınıftan içeri girdiklerinde heyecanla kutuyu açmışlar ama kutunun içi boş çıkmış. Tam o sırada da öğretmen içeri girmiş ve kutuyu görmüş. “Çocuklar kutuyu kim getirdi?” diye sormuş. Kimse elini kaldırmamış. Öğretmen tekrar sormuş ve Liya hemen “Öğretmenim Miya getirdi” demiş. Miya’da “Hayır öğretmenim, Liya getirdi” demiş. Ama öğretmen kutuyu ikisinin birlikte getirdiğini biliyormuş. “Çocuklar ben ikinizin beraber getirdiğini gördüm. Kendinizi kurtarmak için suçu başkasına atmanız çok yanlış bir davranış. İkiniz de bugün cezalısınız” demiş ve ceza olarak iki sayfa fazladan ödev vermiş. Zebralar akşam üzgün bir şekilde gitmiş ve olanları ailelerine anlatmış. Aileler, öğretmenin haklı olduğunu ne olursa olsun yapılan bir hatayı başkasının üzerine atmamak gerektiğini söylemiş. İki zebra da yaptıkları hatadan pişman olmuşlar.

Liya ve Miya’nın Masalı

Ertesi gün birbirlerinden habersiz öğretmenin yanına gidip özür dilemişler ve doğruyu anlatmışlar. Öğretmen ikisini de affetmiş ve sınıfta yaşananları anlatmış. Liya ve Miya’nın bu davranışı bütün sınıfa örnek olmuş masal da burada bitmiş.

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sürpriz Sever Kaplan Masalı