Mantar Toplamaya Giden Kokarcanın Masalı

Mantar Toplamaya Giden Kokarcanın Masalı

Kasım 14, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanda yaşayan bir kokarca ailesi varmış. Anne kokarca bir gün yavru kokarcadan, ormana gidip mantar toplamasını istemiş. Yavru kokarca annesinin bu isteğini seve seve yapacağını söylemiş ve sepetini alıp ormanın derinliklerine doğru yürümeye başlamış. Mantarların yetiştiği yere gelen kokarca sepetini doldurmaya başlamış. Yeterince mantar toplayan kokarca eve dönmek üzere yola koyulmuş.

Biraz yürüdükten sonra susadığını fark etmiş ve eve gitmeden nehire gitmeye karar vermiş. Nehire yaklaşan kokarca yer duran çalılardan birine takılıp yuvarlanmaya başlamış. Düşen kokarcanın topladığı mantarın hepsi sepetin içinden uçup nehire düşmüş. Kokarca ayağa kalktığında sepetini almaya gitmiş, içinde ki mantarların hepsinin nehire düştüğünü görmüş. Kokarca mantarların düştüğüne çok üzülmüş. O kadar mantarı tekrar toplamak için artık çok vakti yokmuş. Bir kütüğün üstüne oturan kokarca çok üzgünmüş ve gözünden yaşlar akmaya başlamış. O sırada tavşan ve sincap ormanda yürüyüş yapıyorlarmış. Kokarcanın oturduğunu görmüşler ve yanına gitmeye karar vermişler. Tavşan ve sincap kokarcanın yanına gittiklerinde kokarcanın ağladığını görmüşler. Tavşan “Merhaba, neden bu kadar üzgünsün?” diye sormuş. Kokarca “Bugün annem benden mantar toplamamı istedi. Bende bir sepet dolusu mantar topladım. Ama çok susdığım için nehirden su içmeye geldim. Birden ayağım takıldı ve bütün mantarlar nehire yuvarlandı” demiş. Sincap “Üzülme kokarca dostum, biz sana şimdi yardım ederiz ve bir sürü mantar toplarız” demiş. Kokarca bu duruma çok sevinmiş ve arkadaşlarına teşekkür etmiş.

Mantar Toplamaya Giden Kokarcanın Masalı

Kokarca, tavşan ve sincap hep beraber bir sepet mantar toplamışlar. Üç arkadaş bir olunca kokarcanın tek başına bir kaç saate topladığı mantarı 10 dakika içinde toplamışlar. Kokarca arkadaşlarının yardıma çok sevinmiş ve ” Annem çok güzel mantar yemeği yapar. Bu akşam bize gelip mantar yemek ister misiniz?” diye sormuş. Tavşan ve sincap, kokarcanın teklifini kabul etmişler ve akşam lezzetli mantarlar yemek için kokarcaların evine gitmişler. Üç arkadaş çok güzel bir akşam geçirmişler. Birbirlerine yardım etmenin ne kadar güzel bir davranış olduğunu, herkesin öğrenmesi gerektiğini düşünmüşler.

Daha fazla hayvanlarla ilgili masal okumak isterseniz Hayvan Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Öğrenciler ve Öğretmenlerinin Masalı