Öküz ile Kurbağa Masalı

Öküz ile Kurbağa Masalı

Ekim 13, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir çiftlikte yaşayan öküzler varmış. Bu öküzlerin arasından bir tanesi diğerlerine göre biraz daha küçükmüş. Küçük öküz her zaman büyük olanlara özenir kendisinin küçüklüğü yüzünden isyan edermiş. Çiftlikte olan diğer hayvanlar onunda oldukça büyük olduğunu ama her hayvanın aynı yapıda olamayacağını kendisini üzmemesi gerektiğini söylermiş. Ama yine de küçük öküz küçüklüğüne çok üzülür hep büyük olmanın hayalini kurarmış.

Çiftliğin biraz ötesinde küçük bir göl varmış. Bu gölün çevresinde yaşayan dört kurbağa varmış. Bu kurbağaların hepsinin ayrı yeteneği varmış bir kurbağa hariç. Yeteneği olmayan kurbağa kendini diğer arkadaşlarından özel hissedermiş. Çünkü o kurbağa diğerlerinden biraz büyükmüş. Diğer üç kurbağayı sürekli küçümsermiş ama bu kurbağalar onu hiç umursamaz hayatlarına neşe içinde devam ederlermiş. Günlerden bir gün kendini beğenmiş kurbağa arkadaşlarını çağırmış, bir konuşma yapmak istemiş. Toplanan kurbağalar kendini beğenmiş kurbağanın ne diyeceğini çok merak etmişler. Kendini beğenmiş kurbağa arkadaşlarının yanına gelmiş ve başlamış konuşmaya “Sevgili kurbağalar ben aranızda en iri olan kurbağayım ve bundan sonra sizin kralınız benim” demiş. Kurbağalar buna itiraz etmiş hepimiz aynıyız ve sen bir aslan değilsin deseler de kurbağa kendi onların kralı gibi hissetmeye devam etmiş. Aradan bir kaç gün geçmiş kurbağalar gölün yanına geldiğinde onlara göre kocaman bir öküzün su içtiğini görmüşler. Hemen gidip kendini beğenmiş kurbağayı çağırmışlar ve öküzü kurbağa göstermişler. “Baksana ne kadar da büyük, bence bizim kralımız o olsun” demişler.

Öküz ile Kurbağa Masalı

Kurbağa öküzü görünce çok şaşırmış ama isterse onunda öküz kadar büyük olabileceğini söylemiş. Diğer kurbağalar ona gülmeye başlamış ve asla bir öküz kadar olamayacaklarını söylemişler. Ama kendini beğenmiş kurbağa inat etmiş bir kere, başlamış içine hava çekip karnını şişirmeye. Şiştikçe şişmiş, şiştikçe şişmiş. “Şimdi nasılım, bir öküz kadar oldum mu?” diye sormuş. “Hayır sen hala bir kurbağa kadarsın” demişler gülerek. Kurbağa kendini şişirmeye devam etmiş. Şişmiş, şişmiş, şişmiş en sonunda nefes alamamış ve olduğu yere düşmüş. Arkadaşları hemen kendini beğenmiş kurbağaya yardıma gitmiş. Kurbağa kendine gelmiş gelmesine ama zor nefes alıyormuş, kendini beğenmişliği yüzünden az kalsın canından olacakmış. Öküz Olmak İsteyen Kurbağa bu olaydan sonra uslanmış ve kendini beğenmeyi bırakmış.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yağız ve Arkadaşlarının Masalı