Orman Yangını Masalı

Orman Yangını Masalı

Temmuz 14, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yemyeşil ağaçların, tertemiz havanın, pırıl pırıl akan nehrin olduğu bir orman varmış. Bu ormanda yaşayan bir çok da hayvan varmış. Ama bu hayvanlar çok mutsuzmuş çünkü insanlar ormana gelip, kirletip gidiyorlarmış. Hayvanlar bunun çok kötü ve tehlikeli bir davranış olduğunu bilse de onlara bunu anlatamıyormuş.

Günlerden bir gün hayvanların korktuğu başına gelmiş ve ormanın derinliklerinde bir kıvılcım görmüşler. Bu kıvılcım yangın çıktığının habercisiymiş. Hayvanlar birden bağırmaya, oradan oraya koşturmaya başlamışlar. Yangınla nasıl baş edeceklerini bilmeyen hayvanlar çok panik yapmışlar. En sonunda ormanın kralı aslan “Arkadaşlar öncelikle sakin olalım. Şuan da çok büyük bir sorunun içindeyiz ve bunu ancak sakin kalabilirsek çözeriz. İlk olarak filleri göreve çağırıyorum. Hortumlarıyla taşıyabildikleri kadar su taşısınlar ve alevlerin olduğu yere atsınlar. Bizlerde tek çaremiz olan insanlardan yardım isteyelim. Elbette bize yardım edecek iyi insanlar vardır.” demiş. Bunun üzerine filler hemen nehre koşup hortumlarına su almışlar ve ateşlerin üzerine atmışlar. Ama alevler o kadar büyükmüş ki fillerin çabası yetmiyormuş. Aslan, geyik ve ayı da şehre doğru koşmaya başlamış. Uzunca süre koştuktan sonra karşılarına bir çocuk çıkmış ve durumu ona anlatmışlar. Küçük çocuk hemen itfaiyeyi aramış ve kısa süre içinde ormanda ki yangın sönmeye başlamış. Hayvanlar yuvalarını kurtardıkları için çok mutlularmış. Bir çok alan yanıp kül olsa da zamanla hepsinin tekrardan büyüyeceğini biliyorlarmış.

Orman Yangını Masalı

Onlara yardım eden küçük çocuk da en az hayvanlar kadar mutluymuş. Aslan “Sana çok teşekkür ederiz küçük dostum. Senin sayende yuvamızı kurtardık. Keşke tüm insanlar senin gibi iyi kalpli olsa. Ormana çöp atmasa, ateş yakmasa. Ama maalesef ki bir çok insan yüzünden ormanlarımız tek tek yanıyor” demiş. Küçük çocuk “Çok haklısın bunu insanlarla konuşmalı ve onlara anlatmalıyız. Merak etmeyin ben ailemle konuşacağım ve bu işi çözeceğim” deyip yanlarından ayrılmış. Küçük çocuk eve gittiğinde tanıdığı herkese bunu anlatmış ve herkes çocuğa hak vermiş. Sizlerde aileleriniz ile konuşup bu küçük çocuğa yardım edebilirsiniz.

Daha fazla uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kuş ve Sincabın Keşfetme Masalı