Ormanı Kurtarma Masalı

Ormanı Kurtarma Masalı

Eylül 18, 2022 3 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, ormanın birinde yaşayan üç tane hayvan varmış. Bu hayvanlar Sincap, Kirpi ve Maymunmuş. Bu üçlü ormanda yaşayan en yakın arkadaşlarmış. Üçü de ormanı çok seviyormuş çünkü bu ormanda görüp görebileceğiniz en büyük ağaçlar, en yeşil çimler ve en tatlı meyveler varmış.

Günlerden bir gün bu ormanda ki ağaçlar sararmaya, yapraklar dökülmeye başlamış. Kirpi, sincap ve maymun sararan yaprakları görünce çok telaşlanmışlar. Ormanlarının yok olacağını sanmışlar. Üçü de ormanlarını korumak için bir fikir bulmaya çalışmışlar. İlk olarak kirpi fikrini anlatmış “Bence bütün ağaçları kesip, yenilerini ekelim. Böylelikle hepsi tekrardan yeşil olur.” demiş. Daha sonra sincap başka bir fikir önermiş “Bütün sararıp dökülen yaprakları toplayıp yeşile boyayalım” demiş. Bu iki hayvanın fikri maymunu güldürmüş. Çünkü böyle şeylerin mümkün olmayacağını biliyormuş. “Arkadaşlar bence bunu bir bilene danışalım Doktor aslana gidip neler olduğunu soralım” demiş. Kirpi ve sincap, maymuna “Tamam” diyerek doktor aslanın inine doğru yola koyulmuşlar. Az gitmişler uz gitmişler dere tepe düz gitmişler ve sonunda doktor aslının inine ulaşmışlar. “Merhaba doktor aslan. Büyük bir problemimiz var. Bütün yapraklar sararıp dökülmeye başladı, bu durumu bir an önce durdurmalıyız.” demişler. Aslan “Ah çocuklar, beni çok güldürdünüz. Bende gerçekten bir şey olduğunu sandım. Bu durum çok normal. Sizler daha yavrusunuz ve sadece ilkbahar ile yaz mevsimini yaşadınız. Şimdi ise sonbahar geliyor ve yapraklar sararıyor, dökülmeye başlıyor” demiş.

Ormanı Kurtarma Masalı

Bunu duyan sincap, kirpi ve maymun çok şaşırmış. Daha önce sonbahar diye bir mevsim hiç duymamışlar. Aslan sonbahar hakkında daha bir çok bilgi vermiş ve yaz mevsiminin tekrar geri geleceğini söylemiş. Bunu duyan üç arkadaş çok sevinmiş. Bir kaç ay sonra kış mevsimi gelecekmiş. Ve bu üçlü bir kez daha telaşlanıp aslanının kapısını çalacaklarmış. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  İki Kuşun Masalı