Pera ve Doğa Sevgisi Hikayesi

Pera ve Doğa Sevgisi Hikayesi

Ekim 16, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Pera bir gün televizyon izlerken tatile giden bir ailenin maceralarına rastlamış. Ormanın içinde hatta bir gölün kıyısında tatil yapan aile Pera’nın aklından hiç çıkmıyormuş. Annesi ve babasına izlediği filmi anlatmış ve en büyük hayalinin onlar gibi bir tatile gitmek olduğunu söylemiş. Annesi ile babası kızlarının bu hayalini gerçekleştirmek için bir kaç hafta sonra Pera’nın anlattığı yere benzeyen bir yer bulmuşlar ve bir kaç günlüğüne tatile gitme kararı almışlar. Pera bunu duyduğunda kendini Dünya’nın en mutlu kızı hissetmiş.

Tatil günü gelmiş ve aile hazırlıklarını tamamlayıp yolculuğa çıkmışlar. Yol Pera için çok eğlenceli geçiyormuş, kardeşi ile birlikte şarkılar söylüyorlarmış bir yandan da annesinin yaptığı yolculuk kurabiyelerini yiyorlarmış. Bir saat sonra hayalini kurduğu tatil yerine sonunda varmışlar. Pera kalacakları eve doğru yürürken, televizyonda izlediği yerin aynısı olduğunu görmüş. Gökyüzü ve Güneş çok güzel parlıyormuş, göl boyunca yemyeşil ağaçlar her yeri çevirmiş. Biraz ileri de kalacakları evi ağaçlar arasında görmüş. Ev Pera’nın hayallerinde ki kadar güzelmiş. Küçük kız hallere dalmışken annesi ile babası çoktan eşyaları eve taşımış. Büyükler eşyaları eve yerleştirirken Pera kardeşi ile birlikte gölün kenarına gitmek için annesinden izin almış. Dikkatli olmaları şartı ile çocuklar gölün kenarına gidip, yüzen balıkları, zıplayan kurbağaları ve yüzen ördekleri izlemeye başlamışlar. Pera ve kardeşi hayatlarında ilk defa kurbağa görmüş. Annesi le babası işlerini bitirip çocuklarının yanına gelmişler ve beraber ormanın içinde yürüyüş yapmışlar. Pera hayatında ilk defa ormanda yürüyormuş bu onun için harika bir deneyimmiş. Kuş sesleri, yerlerde gezen böcekler, hafif esen rüzgar Pera ve kardeşi için tehlikeli olmayan koşu yolları her şey çok güzelmiş. Güzel olmayan tek şey doğaya atılan çöplermiş. Pera bu kadar güzel şeyin yanında insanların çöp kutularına değil de yerlere attılan çöpleri görünce çok şaşırmış. Annesinin yanında getirdiği poşete bütün aile gördükleri çöpleri toplamaya başlamışlar. En azından ormanın bir kısmı Peralar sayesinde çöplerden kurtulmuş.

Akşam olmak üzereyken artık dönüp yemek için hazırlık yapmaları gerekmiş. Kalacakları eve gelen aile hep birden sofrayı hazırlamışlar ve yemek yemeğe başlamışlar. Baba “Peracığım tatilden memnun musun? diye sormuş. Pera “Evet babacım. Burası çok güzel. Yaşadığımız yere hiç benzemiyor. Burada hayvanlar var, ağaçlar var her şey harika. Ama tek kötü olan bir şey var” demiş. Annesi merakla “Nedir o güzel kızım?” diye sormuş. Pera “Anne doğa o kadar güzel ki ama insanlar onu kirletiyor. Çöp kutusu varken herkes çöplerini yere atmış. Kuşlara, böceklere yazık değil mi? Ya onlar o çöplerden dolayı hastalansalar” demiş. Annesi le babası Pera’nın haklı olduğunu, doğru olanın çöpleri çöp kutusuna atılması gerektiğini bazı insanların hata yaptığını söylemişler. Konuşmanın ardından beraber çay içip kurabiye yemişler, yatma saati geldiğinde herkes odasına çekilmiş.

Pera ve Doğa Sevgisi Hikayesi

Sabah aralanan perdenin kenarından Pera’nın yüzene güneş ışığı vurmuş. Pera yavaşça gözlerini açmış ve dışarıdan gelen kuş seslerini duymuş. Hemen kalkıp giyinmiş ve bahçeye çıkmış. Bahçeye çıktığında derin bir iç çekmiş sanki buranın havası bile bir başkaymış. Anne ile baba da uyanınca dördü birden yürüyüşe çıkmışlar. Bu sefer yanlarına birden fazla çöp poşeti almışlar ve ormanı temizlemeye devam etmişler. Pera ve ailesi sayesinde orman artık tertemizmiş. Gün boyu birlikte vakit geçiren aile akşam olunca evlerine dönmek için yola çıkmışlar. Pera, anne ve babasına bu cennet yere tekrar gelmek için söz verdirmiş. Şimdi tek hayali varmış bütün ormanları temizlemek ve insanlara çöp atmamasını öğretmek.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Alya ve Deniz'in Hikayesi

Daha fazla hikaye okumak isterseniz Çocuk Hikayeleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.