Rüya Mı? Gerçek Mi? Masalı

Rüya Mı? Gerçek Mi? Masalı

Ocak 28, 2022 4 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde küçük bir kız yaşarmış. Bu küçük kızın adı Derya’mış. Derya 5 yaşındaymış. Bir gün ailesi televizyonda haber izlerken başka ülkelerde kar yağdığını görmüş ve çok şaşırmış. Çünkü Derya daha önce hiç kar yağışı görmemiş. Haberlerde çocukların karla oynadığını, kardan adam yaptığını görünce çok heveslenmiş “keşke burada da yağsa” diye düşünmüş. O gece Derya, hep karın hayalini kurmuş ve uykuya dalmış.

Ertesi gün uyanmış annesine rüyasını anlatmaya başlamış. Rüyasında, oturdukları şehre de kar yağdığını görmüş. Daha önce hiç giymediği eldivenlerini giymiş ve kar oynamış. Arkadaşları ile kardan adam yapmış. Derya rüyasını o kadar gerçekçi anlatıyormuş ki dışarıdan dinleyen biri olsa bunların hepsinin gerçek olduğunu düşünürmüş. Derya kahvaltısını yapmış ve bahçede oynamak için dışarı çıkmış. Rüyasından o kadar çok etkilenmiş ki oturmuş karın yağmasını beklemeye başlamış. O sırada gökyüzünde bulutlar görmüş. Bulutlara seslenmiş “Bulutlar, bulutlar keşke buraya da kar yağsa”. O an, Derya’nın arkasından bir ses duyulmuş. “Gerçekten bu kadar çok mu istiyorsun?” Derya bu sesin nereden geldiğini araştırmaya başlamış. En son kafasını gökyüzüne doğru kaldırmış ve minik, tatlı bir bulutun konuştuğunu görmüş. Bulutların konuşamayacağını bilen kız bunun bir rüya olduğunu düşünmüş ve gözlerini ovuşturmuş. Ama bu bir rüya değilmiş. Gerçekten de bir bulut konuşuyormuş. Bulut “Hey! Küçük kız sana sana diyorum. Gerçekten çok mu istiyorsun kar yağmasını?” diye sorusunu yinelemiş. Derya “Evet, çok istiyorum” demiş. Bulut “O zaman beni biraz bekle, Kuzey Rüzgarları ile konuşup geri geleceğim” demiş ve oracıktan kaybolmuş. Derya hala çok şaşkınmış bunun nasıl olabileceğini düşünüyormuş. Bir kaç dakika sonra bulut geri gelmiş “Küçük kız, senin isteğini arkadaşıma ilettim ve kabul etti, çok şanslısın” demiş. Derya sevinçten havalara uçmuş. Bulut “Çok yakında dileğin gerçek olacak, benim şimdi gitmem lazım” demiş. Derya “Peki ne zaman?” diye sormuş. Bulut “Gelince anlarsın, merak etme” diyerek ortalıktan kaybolmuş. Derya şimdi daha da heyecanlıymış. Bulutun arkadaşının gelmesini sabırsızlıkla bekliyormuş. Gece yatağına yatmış ama bir türlü uyuyamıyormuş. Bir oraya bir buraya dönüp durmuş. O sırada açık olan camından içeri çok soğuk bir hava girmiş. Küçük kız esen rüzgar ile üşümeye başlamış. Hemen kalkıp camı kapatmış. Ama soğuk dinmemiş. Çünkü bulutun arkadaşı Kuzey Rüzgarı gelmiş. Derya soğuğunda etkisiyle uyuya kalmış. Sabah kalkmış ve hemen camından bakmış. Dışarısı, bembeyaz kar kristalleriyle doluymuş. Bütün herkes dışarıdaymış.

Rüya Mı? Gerçek Mi? Masalı

Yıllar yıllar sonra ilk defa o şehre kar yağmış. Derya sevinçle annesinin yanına gitmiş, en kalın kıyafetlerini giymiş ve bahçeye çıkmış. Kar ile oynamanın tadına doyamamış. Rüyasında yaşadığı her şey şuan gerçek olmuş. Gece yatağına yatmış ve camının çaldığını duymuş. Hemen camına koşmuş ve karşısında Kuzey Rüzgarı duruyormuş. Kuzey Rüzgarı “Merhaba küçük kız. Ben bulutun arkadaşıyım. Senin dileğini gerçekleştirmek için buraya geldim. Umarım mutlusundur” demiş. Derya sevinçle “Evet, çok mutluyum. Karı buraya getirdiğin için çok teşekkür ederim.” demiş. Rüzgar artık gitmesi gerektiğini, Kuzey Kutbu’nda onu beklediklerini söyleyip oradan uzaklaşmış. Derya, sevinçle yatağına girmiş ve uykuya dalmış. Ertesi sabah kalktığında hemen cama çıkmış ama dün ki kardan eser yokmuş. Dün yaşadıklarının rüya mı gerçek mi olduğunu bir türlü anlamamış. Masal da burada bitmiş.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hayvan Sever Kızın Masalı

Daha fazla Uzun Masallar okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.