Tay ve Kurt Masalı

Tay ve Kurt Masalı

Nisan 4, 2022 2 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde baharın yeşerttiği ağaçların gölgesinde, kuşların cıvıldaştığı gökyüzünün altında bir orman varmış. Bu ormanda yaşayan yılkı atları varmış. Özgürlüğün en güzelini yaşayan atlar çiftlik sahiplerinden kaçarlarmış. Çünkü hiç biri çiftlikte yaşamak istemezlermiş. Bu atlar sadece çiftlik sahiplerinden değil kurtlardan da kaçarlarmış.

Günlerden bir gün atlar ormanda özgürce koşarken çiftlik sahiplerinin seslerini duymuşlar. Hepsi birden koşarak uzaklaşmış. Ama onların biraz uzağında olan yavru bir tay varmış. Ne kaçan atların sesini duymuş nede gelen çiftçilerin sesini duymuş. Yavru at ağacın dalından elmalarını yedikten sonra yetişkin atların yanına gitmek istemiş fakat onları hiçbir yerde bulamamış. Tay o anda ne yapacağını şaşırmış. Çünkü kaldıkları yeri bulmakta biraz zorlanıyormuş. O an çok yakınından insan sesleri duymuş ve var gücüyle koşmaya başlamış. Koşmuş, koşmuş ama insanlar arkasından gelmeye devam ediyormuş. En sonunda yorulmuş ve pes etmiş. Çiftlik sahipleri de atı almak için boynuna halatı dolamışlar. Tam o anda iri mi iri bir kurt gelmiş, tayın önüne geçmiş. Bunu gören insanlar korkudan tayı orada bırakıp kaçmaya başlamışlar. Tay insanlardan kurtulduğuna sevinmiş ama kurta yakalandığı için çok üzülmüş. Fakat hiç onun beklediği gibi bir son olmamış. Kurt “Korkmana gerek yok küçük at. Biz hepimiz kötü değiliz. Ben senin zor durumda olduğunu gördüm ve seni kurtarmak için geldim” demiş. Tay kurtun söylediklerine çok şaşırmış. “Sana ne kadar teşekkür etsem az. Sen beni onlardan kurtardın ve bana zarar vermeyeceğini söyledin. Bu iyiliğini asla unutmayacağım” demiş.

Tay ve Kurt Masalı

Kurt, tayı alıp yetişkin atların yakınına kadar götürmüş. “Benden bu kadar küçük arkadaşım, bir daha büyüklerinin yanından ayrılma” demiş. Tay, kurta çok teşekkür etmiş ve koşarak atların yanına gitmiş. Yetişkin atlar tayı görünce çok sevinmiş. Tay hemen başından geçenleri anlatmış ve bir daha yanlarından ayrılmayacağına dair söz vermiş. Çünkü bu olay taya çok büyük bir ders olmuş. Masal da burada bitmiş.

Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Taşınan Tayın Masalı