Tilki İle Leylek Masalı

Tilki İle Leylek Masalı

Ağustos 17, 2021 2 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken, ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken ormanın birinde yaşayan leylek ve tilki varmış. Bu leylek ve tilki çok iyi iki arkadaşmış. Her sabah kalkar yürüyüşlerini yapar, etrafı kolaçan eder, yiyecek şeyler ararmış. Öğle vaktinde evlerine gider dinlenir akşamları tekrar buluşup sohbet ederlermiş.

Bu iyi arkadaş yine bir sabah kalkmışlar ve her sabah yaptıkları gibi dolaşmışlar. Öğlen saatinde evlerine geçip dinlenmişler. O gün tilki arkadaşı leyleği akşam yemeğine davet etmiş. Leylek de bu daveti kabul etmiş. Tilki arkadaşı leylek için çok güzel bir sofra hazırlamış. Fakat şaka olsun diye leyleğin yemeğini sığ bir tabakta servis etmiş. Tilki bütün yemeklerden afiyetle yemiş ama leylek sadece gagasının ucunu ıslatabilmiş ve karnı gittikçe daha çok acıkmış.

Tilki İle Leylek Masalı

Tilki kendi yemeğini afiyetle yedikten sonra leyleğe yemeği beğinip beğenmediğini sormuş. Leylek bu duruma çok sinirlenmiş ve tilkiye hiç belli etmemiş. Umarım en yakın zaman da sende bana yemeğe gelirsin diyip evine geri dönmüş. Tilkinin yaptığına çok üzülen leylek bir kaç gün sonra arkadaşı tilkiyi yemeğe çağırmış. Bu sefer tilkinin ona yaptığı davranışın aynısını leylek yapmış. Çok güzel bir sofra kurmuş ama yemeklerin hepsi dar ve uzun kaplardaymış. Leylek bütün yemeklerden afiyetle yemiş ama tilki sadece kapların kenarlarını yalayabilmiş. Leylek kaptan lezzetli yemekleri yerken tilkiye yaptığı yemeği beğenip beğenmediğini sormuş. O sırada tilkinin aklına kendi evinde ki yemek daveti gelmiş. O leyleğe ne yaptıysa leylekte aynısı tilkiye yapmıştı.

O günden sonra tilki yaptığı şakaları daha düşünür bir şekilde yapmaya karar vermiş. Leyleğe yaptığı şakanın hiç güzel olmadığını anlamış ve leylekten özür dilemiş. İki arkadaş aralarında anlaşıp barışmışlar.

Daha fazla Kısa Çocuk Masalları okumak için linke tıklayabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Bal Yapmaya Hevesli Arı Masalı