Vitamin Deposu Yiyecekler Masalı

Vitamin Deposu Yiyecekler Masalı

Mart 20, 2024 0 Yazar: Ezgi E.

Ayşegül, okuldan yeni gelmişti. Kendini yorgun ve halsiz hissediyordu. Annesi “Ne oldu kızım, neyin var?” diye sordu. Ayşegül, “Annecim, hasta olacağım galiba, boğazlarım acıyor” diye cevap verdi. Annesi, kızım yemek hazır olana kadar uyu istersen deyince, tamam annecim deyip yatağına uzandı.

Uzun sürmeden uyuyakaldı. Rüyasında misafirleri vardı. Ispanak kulağına eğilip “Ayşegül geçmiş olsun, hasta mı oldun?” diye sordu. Ayşegül de “Evet ıspanak, kendimi iyi hissetmiyorum” diye cevap verdi. Ispanak “Ayşegül, sen hiç meyce sebze yemiyorsun. Arkadaşlarımı çağıracağım, sana bunun önemini anlatmamız lazım” deyince, Ayşegül “Aaaa, arkadaşların da mı burada?” deyince koşarak portal geldi. Portakal “Ben C vitamini deposuyum, sana enerji veririm, hastalıkla savaşırım” dedi. Arkasından koşarak havuç geldi. “Ayşegül, ben A vitamini doluyum. Beni yersen gözlerin çok iyi görür, hasta olmazsın.” dedi. Havucun gitmesiyle kereviz geldi upuzun sapıyla “Benim hem gövdem hem sapım çok faydalı. Beni hiç yemiyorsun, annen beni sofraya getirince, hayır yemeyeceğim diyorsun. Beni yemen lazım ki, bağışıklığın güçlensin, virüsler vücuduna giremesin.” Dedi. Daha sonra brokoli söz karıştı “Oooo Ayşegül, beni haşlasan, üzerime yağ limon sıksan, vücudunda ki bütün mikroplarla savaşırım, bir tane bırakmam” dedi. Ayşegül bu güzel açıklamalar için bütün sebzelere teşekkür etti, hepsiyle bir süre daha sohbet etti.

Vitamin Deposu Yiyecekler Masalı

Bir süre sonra “Arkadaşlar, veda zamanı geldi, annem yemeği hazırlamış, uyanmam lazım” dedi. Gözlerini açtı, yataktan kalktı ve sofraya oturdu. “Annecim, ben rüyamda meyve ve sebze arkadaşlarımı gördüm. Bana çok güzel bilgiler anlattılar. Yarın bana ıspanak yemeği yapar mısın? Canım çok istedi” dedi. Annesi Ayşegül’ün ıspanak istemesine çok sevindi. “Aferin benim güzel kızım, sağlıklı beslenirsen hiç hastalanmazsın” dedi ve sağlık bir hayata adım attılar. Bu hikayede burada bitti.

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizden bir çok hikayeye ulaşabilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Miraç'ın Saat Öğrenme Hikayesi