Aydın Dede ve Torunları Hikayesi

Aydın Dede ve Torunları Hikayesi

Şubat 20, 2024 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir zamanlar İstanbul aşığı Aydın Dede varmış. Aydın dedenin Ecrin, Hira, Sare adında 3 torunu varmış. Torunlarını birbirinden ayırmaz Peygamber Efendimizin torunlarını sevdiği gibi sever, Hz.Ömer’in adaleti gibi adaletli davranır, onlara her zaman iyilik nedir bunları öğretirmiş.

Birbirinden güzel olan torunlar dedelerinin onlara öğrettiği gibi sevgi dolu, kavga etmeden her zaman ortak noktayı bulmaya çalışarak geçinirlermiş. Ama bir gün Hira ve Sare oyun oynamaya başlayacakları sırada aralarında “İlk benim dediğim olsun”, “Hayır benim dediğim olsun bu oyun daha güzel!” Diye tartışma çıkmış. Torunların sesini duyan Aydın dede ise hemen yanlarına gelerek çocuklara “Taş kağıt makas yaparak ilk önce kimin başlayacağına karar verebilirsiniz yavrularım” demiş. Kızlar dedelerini dinleyip hemen taş kağıt makas yapmışlar ve aralarındaki oyunu tatlıya bağlamışlar. Bir daha da oyun için hiç kavga etmemişler. Bir şeye başlayacakları zaman ortak karar vermeyi öğrenmişler.

Aydın Dede ve Torunları Hikayesi

Bizlerde, dedelerimizi, nenelerimizi, büyüklerimizi her zaman dinlemeli ve onların bizlere öğrettikleri hayatın güzellikleriyle, iyilikleriyle yolumuza devam etmeliyiz. Çünkü onlar bizim her zaman iyiliğimizi düşünürler ve torunlarına hayranlık duymayan bir dedeye neredeyse rastlamak mümkün değildir 🙂 Herkese iyi uykular canım arkadaşlarım. Allah hepinize rahatlık versin.

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Cumhuriyet Hikayesi