Organlarla Tanışma Masalı

Organlarla Tanışma Masalı

Mart 21, 2024 1 Yazar: Ezgi E.

Esra, o gün okulda vücudunda bulunan organları öğrenmişti. Öğretmeni “Çocuklar, evde mutlaka bu konuyu tekrar edin yoksa unutursunuz” dedi. Esra heyecanla çantasını topladı ve zil çalar çalmaz okuldan çıkıp eve gitti.

Eve gittiğinde annesine okulda ne yaptıklarını anlattı “Anne yemek hazırlanana kadar ben odama gidiyorum, öğretmenimin bugün işlediği, organlar konusunu tekrar etmemizi istedi” dedi ve odasına gitti. Üstünü çıkardı, ellerini yıkadı, çantasını açıp kitabını ve defterini masanın üzerine çıkardı. Başladı çalışmaya, bir süre sonra okuduklarının etkisiyle hayal kurmaya başladı. Kalp seslendi “Esra Esra, organları çağırmamı ister misin? Tek tek görevlerimizi anlatalım sana” dedi. Esra bunu duyduğuna çok sevindi. Bu şekilde daha çok aklında kalabileceğini düşündü. “Tabi olur, çok sevinirim” dedi. Kap arkadaşlarına seslendi ve akciğer, böbrek, mide, bağırsak hemen çıkıp geldiler ve görevlerini anlatmaya başladılar. İlk sözü kalp aldı “Ben vücuda kan pompalarım, kirli kanı alırım ve temizler, vücuda yollarım” dedi. Akciğerler devam etti “Ben nefes alıp vermeyi sağlarım.” dedi. Mide söze girdi “Ben öğütücüyüm, senin yediğin yemekleri öğütüp, sindirir aynı zamanda ayrıştırırım. Vitaminler gibi yararlı besinleri vücuda yollarım” dedi. Bağırsak midenin yanına geldi “Esracığım bende midenin sindiremediği yiyecekleri alırım, onları vücuttan katı bir şekilde atarım.” Dedi. Esra gülümsedi “Hepinize çok teşekkür ederim, görevlerinizi anlamam konusunda bana çok yardımcı oldunuz. Organlar “Rica ederiz Esra, bu bizim görevimiz, ne zaman istersen sana yardımcı olur, diğer organlarında görevlerini anlatmasına olanak sağlarız. Yarın ki derste başarılar dileriz” dediler.

Organlarla Tanışma Masalı

Esra, annesinin seslenmesi ile hayal dünyasından ayrıldı. “Kızım, kapı çalıyor baban geldi, kapıyı açar mısın? Sonra da sofraya oturalım” dedi. Esra, koşarak kapıyı açtı ve babasının boynuna atladı. Birlikte yemek yemek için oturdular ve Esra organların görevini öğrendiğini anlattı, ailecek sohbet ettiler. Mutlu bir akşam yaşadılar, bu hikayede burada bitti.

Daha fazla kısa hikaye okumak isterseniz Kısa Hikayeler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Kiraz Ağacı ve Çocukların Hikayesi