Yalancı Çoban Masalı

Yalancı Çoban Masalı

Ağustos 22, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde ormanın birinde küçük bir köy varmış. Bu köyde yaşayan geçimini çobanlık yaparak sağlayan bir çocuk varmış. Her gün kuzuları alır otlatmaya götürür saatlerce onların başında beklermiş.

Bir gün her zaman yaptığı gibi sabah erkenden kuzu alıp otlatmaya götürmüş. Saatler geçmiş kuzular otluyor o ise hiç birşey yapmadan oturuyormuş. Bu durumdan çok sıkılan çobanın aklına bir plan gelmiş. Birden köye doğru koşmaya başlamış ve avazı çıktığı kadar bağırmış. ” Koşun yardım edin, koşun….” Yardım çığlıklarını duyan köy halkı ne olduğunu anlamamış. Çoban çocuk bağırmaya devam etmiş “yardım edin kuzu sürüsüne kurt saldırdı….” Köylü bir anda eline gelirse almış ve çobanın peşinden kuzuların olduğu otlağa gelmiş. Gelmişler fakat bir de ne görsünler kuzulara saldıran bir kurt yok. Bunu gören köylüler çobana “kurt nerede?” diye sormuşlar. Küçük çoban “aslında kurt filan yok canım sıkıldı ve size şaka yapmak istedim” demiş. Bunu duyan köylüler çok sinirlenmiş ve çobana söylene söylene köye geri dönmüşler.

Aradan günler geçmiş çoban yine sabah erken saatte kuzuları alıp otlatmaya götürmüş. Geçen sefer yaptığı olaydan uslanmayan çoban yine köye koşup bağırmaya başlamış. “Koşun koşun kurt geldi ve kuzulara saldırdı.” Bunu duyan köylüler tekrardan kazmalarını küreklerini alıp kuzuların yanına koşmuş. Fakat gittiklerinde ne kurt varmış nede kuzulara saldıran başka bir hayvan. Köylüler çobanın yine yalan söylediğini anlamışlar ve çok sinirlenmişler. Çoban yaptığının yanlış olduğunu hala anlamamış ve gülmeye devam etmiş.

Yalancı Çoban Masalı

Günler günleri kovalamış çoban her gün kuzuları otlatmaya götürmeye devam ediyormuş. Otlatmaya gittiği bir gün gerçekten kurt gelmiş ve kuzulara saldırmaya başlamış. Bu sefer çoban tekrardan köye koşmuş. ” Yetişin lütfen kurt geldi, kuzulara saldırıyor. Ne olur yardım edin.” köylüler bu sefer çobana hiç inanmamış ve yerlerinden kıpırdamamışlar. Çoban ağlamaya başlamış bu sefer doğru söylüyorum gerçekten kurt geldi dese de köylüler yalancı çobana inanmamış ve yardıma koşmamışlar. Kurt çobanın kuzularından birkaç tanesini alıp götürmüş ve çoban çok üzülmüş. İşte o an yaptığının ne kadar yanlış olduğunu anlayan çoban bir daha yalan söylemeyeceğine söz vermiş. Daha fazla kısa masal okumak isterseniz Kısa Çocuk Masalları kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Tuz Taşıyan Eşek Masalı