Yalnız Ağacın Masalı

Yalnız Ağacın Masalı

Haziran 28, 2022 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde ormanda büyüyen bir çınar ağaç varmış. Bu ağaç yıllarca ormanın içinde tek başına yaşamış ve yalnızlığa çok alışmış.

Günlerden bir gün Çınar ağacının yanına bir çok küçük ağaç dikilmiş. Çınar ağacı yeni dikilen ağaçları görünce çok sinirlenmiş. Rahatlığının bozulacağını, çok ses olacağını düşünmüş. Bir kaç gün sonra ağaçlar başlamış konuşmaya Çınar ağacı bundan çok rahatsız olmuş. “Küçük ağaçlar çok ses yapıyorsunuz. Biraz susun kafam şişti” demiş. Küçük ağaçlar gülmeye başlamış. Çınar ağacı daha da sinirlenmiş “Neye bu kadar gülüyorsunuz? Komik birşey mi söyledim?” demiş. Küçük ağaçlardan birisi “Konuşmazsak, sohbet etmezsek günleri nasıl geçiririz. Dertleşmemiz, eğlenmemiz gerekir” demiş. Çınar ağacı küçük ağacın söylediğine cevap vermemiş ve gökyüzünü izlemeye başlamış. Günler küçük ağaçların şen kahkahaları, Çınar ağacının da somurtmasıyla geçiyormuş. Bir gün ormanda çok şiddetli bir rüzgar esmiş. Rüzgarın etkisiyle ağaçlarda ki meyveler yerlere savrulmuş, düşen yapraklar etrafta uçuşmaya başlamış. Bütün ağaçlar tam güçleriyle toprağa tutunmaya çalışıyormuş. O sırada Çınar ağacı bütün dallarını bir arada tutmaya çalışıyormuş. Çok uğraşmış ama en sonunda dallarından birisi ayrılmış ve yavaş yavaş kırılmaya başlamış. Dalı kırılan Çınar ağacı bağırmaya başlamış “Yardım edin, yardım edin, dalım kırılıyor, canım çok acıyor.” Bunu duyan küçük ağaçlar Çınar ağacına yardım etmek istemişler. Ne yapacaklarını düşünmeye başlamışlar. O sırada Çınar ağacına yakın olan ağaç dallarının hepsini bir araya toplamış ve kırılmak üzere olan dalın altına uzatmış. Çınar ağacının bir an olsun acısı dinmiş ve kırılmak üzere olan dalını sarıp sarmalamış. Rüzgar bir süre sonra bitmiş ve ağaçların hepsi rahat etmiş. Çınar ağacı “Bana yaptığınız iyilik için çok teşekkür ederim. Siz olmasaydınız dalım kırılacak ve canım çok acıyacaktı. Özellikle sen küçük ağaç en yakınımda olan ve bana en büyük desteği veren sendin. Bu iyiliğini asla unutmayacağım” demiş.

Yalnız Ağacın Masalı

Küçük ağaçlar Çınar ağacının iyi olmasına çok sevinmişler. O günden sonra Çınar ağacı yeni dikilen ağaçların yanında olmasından çok mutluymuş. Artık onlarla sohbet ediyor, günlerini neşe içinde geçiriyormuş. Bir daha da ormanda yalnız kalmak hiç istememiş. Masalda burada bitmiş.

Daha uzun masal okumak isterseniz Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Utangaç Ejderhanın Masalı