Yavru Devenin Masalı

Yavru Devenin Masalı

Kasım 1, 2021 0 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde çölün birinde yaşayan yavru bir deve varmış. Deve çölde gezinirken karşısına bir at sürüsü çıkmış ve onları izlemeye başlamış. Atların koşuşunu, asil duruşlarını çok beğenmiş ve “Çok güzeller” diye düşünmüş. O an da aklına kendi sırtında ki hörgüç gelmiş. “Ben onlar gibi güzel değilim, keşke bende onlar kadar güzel olsaydım” demiş. Yavru devenin o an aklına bir fikir gelmiş. Sırtında ki kamburdan kurtulmak!

Yavru deve atların olduğu yerden uzaklaşmış ve hörgüçünden nasıl kurtulacağını düşünmüş en sonunda bulmuş. Hemen yere sırt üstü yatmış, kasnağını bükmüş, baskı uygulamış sonunda sırtı düzleşmiş. Yavru deve aynaya bakmış ve gözlerine inanamamış. Sırtında ki hörgüç olmadığı için kendini çok beğenmiş ve hemen arkadaşlarına kendisini göstermek istemiş. Çölün ortasına doğru yürümeye başlamış ve arkadaşlarının yanına gitmiş. Arkadaşları yavru deveyi görünce çok şaşırmışlar. Ama yavru devenin beklediği tepkiyi hiç bir arkadaşı vermemiş. Çünkü bir devenin hörgücü onlar için çok önemliymiş. Aradan bir kaç saat geçmiş ve yavru develer aralarında yarış yapmaya karar vermişler. Start verilmiş ve yavru develer koşmaya başlamış. Develer hızla koşarken bizim deve yorulmaya başlamış. Önceleri yarış yaptıklarında hiç yorulmaz yarışı birincilikle kazanırmış. Ama bu sefer öyle olmamış çünkü çok susamış, dili dışarı çıkmış, derin derin nefes almaya başlamış. Çünkü yavru deve hörgücünü yok ettiği için kendisini eskisi kadar iyi hissetmiyormuş.

Yavru Devenin Masalı

Çöl şartlarında su ve yiyecek bulmak çok zormuş. Develerin hörgücü su ve besinleri hörgüçlerinde depolarlarmış. Bu sayede develer büyük çölleri aşabilir ve iki haftaya kadar yiyecek ve içecek olmadan yaşaya bilirlermiş. İşte bu yüzden yavru deve birden çok yorgun düşmüş. Ama bu sefer şanslıymış ki çünkü bir su birikintisi görmüş. Zar zor suya doğru yürümüş ve su içmeyi başarmış. Öyle çok su içmiş ki sonunda az da olsa kendini güçlü hissetmeye başlamış ve hörgücü tekrardan büyümeye başlamış. Bir yere oturmuş ve dinlenmeye başlamış. Yaptığı yanlışı şimdi anlamış. Herkesin kendine göre özellikleri olduğunu ve başkasına bakarak kendi özelliklerinden vazgeçmemesi gerektiğini düşünmüş.

Daha fazla kısa masal okumak için Kısa Masal kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Zumzum ve Odasının Masalı