Açgözlü Tilki ve Sürahi Masalı

Açgözlü Tilki ve Sürahi Masalı

Kasım 5, 2021 1 Yazar: Ezgi E.

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde yalnız başına yaşayan bir tilki varmış. Karnı o kadar açmış ki ama yemek bulmak için kendini çok yormuyormuş. Ormanın başka yerlerinde yaşayan hayvanların yanına gidip kendini acındırıyor ve onlardan yemek alıyormuş. Bu böyle aylarca sürmüş. Ama ormanda ki hayvanların artık canına tak etmiş ve ona yemek vermeyeceklerini söylemişler. Tilki artık onlardan yemek alamayacağını anlamış ve ormanı terk etmek zorunda kalmış.

Tilki ormandan çıkınca yürümüş yürümüş, bir evin olduğu yere gelmiş. Evin yakınına yaklaştıkça evde ki kokuları almış ve eve girmenin bir yolunu aramış. Ev de yaşayan yaşlı kadın o gün ekmek yapmış ve ineğinden taze süt almış. Yaşlı kadın evin biraz ötesinde olan tarlasına gitmek için evden dışarı çıkmış. Bunu fırsat bilen tilki hemen eve nereden gireceğini bulmak için yollar aramış. En sonunda mutfağın penceresini açık görmüş ve oradan evin içine doğru sızmış. Tilki tam da istediği şeyleri bulmuş. Sıcacık ekmek ve bir sürahi süt. Önce oturup ekmeği afiyetle yemiş. Sonra dolaptan peynir, reçel, bal… Ne bulursa hepsini midesine indirmiş. En sonunda masanın üstünde duran sürahi deki sürü kafasına dikmiş. Ama aç gözlü tilki bununla da yetinmemiş kafasını sürahinin içine sokmuş ve dibini yalamış. Bir damla süt kalmayınca kafasını sürahiden çıkmaya çalışmış. Ama o da ne kafası içine sıkışmış. Dakikalarca sürahiden kafasını çıkarmaya çalışmış ama bir türlü çıkaramamış. Tilki bir an evde bir ayak sesi duymuş ve yaşlı kadının geldiğini anlamış. Yaşlı kadın mutfağa doğru gelmiş ve tilkiyi kafasında sürahi ile yakalamış. Yaşlı kadın gözlerine inanamamış, tilki de bir yolunu bulmuş ve girdiği pencereden dışarı çıkmış, kaçmaya başlamış. Tilki önünü görmeden koştukça koşmuş, koştukça koşmuş. Nereye gittiğini bilmeyen tilki bir anda kendini bir nehrin içinde bulmuş. Hala sürahiyi kafasından çıkaramayan tilki çırpınmaya başlamış.

Açgözlü Tilki ve Sürahi Masalı

O sırada tilki nehirde yalnız değilmiş. Biraz ilerde yüzen bir kurbağa tilkinin çırpınışlarını görmüş ve hemen onun yanına gitmiş. Tilkinin kafasında ki sürahiyi gören kurbağa sürahiyi çıkarmaya çalışmış ama o da başaramamış. Hemen nehrin yanına gitmiş ve yerden bir taş almış. Hemen tilkinin yanına dönmüş ve taşı sürahiye vurmaya başlamış. Biraz uğraştıktan sonra kurbağa sürahiyi kırmış ve tilki rahat bir nefes almış. Tilki kurbağanın onun kurtardığını görünce çok teşekkür etmiş. O an da yaptığının çok yanlış olduğunu anlamış. Bu kadar aç gözlü olması az kalsın onu canından edecekmiş. Bir daha kimseden yiyecek istemeyen tilki yiyeceklerini kendi aramaya başlamış ve ormanda ki hayvanlara da yardımda bulunmuş. Masal da burada bitmiş…

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Hayvan Sever Kızın Masalı