Maymunlar Firarda Masalı

Maymunlar Firarda Masalı

Haziran 6, 2023 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş…Evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak bir ülkede yaşayan tatlı mı tatlı iki kardeş varmış. Büyük olanın ismi Azra, küçük olanın ismi ise Mustafa imiş. Bu çocuklar hayvanları çok severmiş. Bundan dolayı anneleri olan Fatma onları yaz tatilinin ilk günüde karne hediyesi olarak hayvanat bahçesine götürmüş.

Çocuklar bu haberi sevinçle karşılamış ve hoplaya zıplaya hayvanat bahçesine doğru gitmişler. Maymunlar, aslanlar, kaplanlar , goriller… Hepsi çok tatlılarmış. Ama sonunda eve gitme kararı almışlar. Tam eve giderken Azra’nın omzuna bir maymun çıkmış. Hepsi bir ağızdan çığlık atmış. “Bu maymun niye kafeste değil?” demiş Mustafa. Bir de bakmışlar ki kafesin kapısı açıkmış. Tüm ziyaretçiler koşa koşa evlerine kaçmışlar. Meraklı kardeşler olan Azra ve Mustafa bu olaya bir yanıt verememişler. Kim kafesi açmış olabilirdi ki? Daha da önemlisi bu kaçan maymunlar ne olacaktı? Hemen sokağa çıkıp maymunlara bakmışlar. Her biri farklı yöne dağılmıştı. Mustafa en küçük olan maymunu kovalamaya başlamıştı. Maymuncuk ağaçlara tırmanıyor ve alay edermişçesine gülücükler atıyordu. Mustafa gittiği kurslarda ağaca tırmanmayı öğrenmişti. Bu sayede maymunu yakalaması fazla zamanını almadı. Azra ise ortanca maymunu yakalamaya çalıştı. Ortanca maymun şehir merkezine kaçmıştı. Arabalar üstünden atlıyor, binaların balkonlarından sallanıyordu. Azra maymunu beyaz bir arabanın üstünde manavdan çaldığı muzu yerken yakaladı.

Maymunlar Firarda Masalı

Sıra son ve en zorlu maymunu yakalamaktaydı. O hayvanat bahçesinin diğer kafeslerine girmişti. Aslanın kafesinde aslan tam onu yakalayacakken Azra ve Mustafa’nın anneleri kafesin kapısından içeri girip maymunu kurtarmış. Böylece kardeşler ve anneleri şehri maymunlardan kurtarmış. Herkes onlara minnettar kalmış ve onların bir heykelini hayvanat bahçesinin tam ortasına dikmişler. Bu masal da burada son bulmuş.
Bu masalımızı okuyan yada dinleyen çocuklarımıza bir kaç sorumuz var. Cevaplarsanız seviniriz.
Soru 1: Maymun kimin omzuna çıkmış?
Cevap: Azra’nın omzuna.
Soru 2: Azra yakaladığı maymunu ne renk bir arabanın üstünde bulmuş?
Cevap: Beyaz bir arabanın üstünde bulmuş.
Soru 3: Anneleri çocukları hayvanat bahçesine ne zaman götürmüş?
Cevap: Yaz tatilinin ilk günü

Kısa masal okumayı seviyorsanız Kısa Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Sağlıksız Beslenen Momo'nun Masalı