Alaycı Balık Baloncuk Masalı

Alaycı Balık Baloncuk Masalı

Kasım 28, 2022 1 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde zamanın birinde bir balık varmış. Bu balığın adı “Baloncuk” muş. Baloncuk herkesle alay edermiş bu yüzden herkesin kalbini kırıyormuş. Annesi ona bu davranışın ne kadar kötü olduğunu anlatsa da Baloncuk bundan vazgeçmiyormuş.

Günlerden bir gün denizin derinliklerinde yaşayan yavru hayvanlar arasında bir yarışma düzenlemiş ve bu yarışmanın jürisi kelebek Süslüymüş. Süslü yarışmacıların hazır olduğunu görünce “Bir iki üç başla” diye bağırmış. Baloncuk tüm hızıyla yüzmeye başlamış arkadaşları onun hızına yetişememiş sonunda yarışı kazanan Baloncuk olmuş. Bunun üzerine arkadaşlarına bakarak “Ben sizden daha hızlıyım ve kimse beni geçemez.” Arkadaşları bu sözlere çok kızmışlar ona itiraz etmişler ama Baloncuk arkadaşlarını kızdırmaya devam etmiş. Yavrular bu duruma çok sinirlenmiş, her oyunda ve her yarışta Baloncuk onlarla dalga geçiyor, hepsini üzüyormuş. En sonunda aralarında bir plan yapmak istemişler, hepsinin ayrı ayrı fikirleri varmış. İçlerinden biri şöyle demiş “Hepimizin ayrı bir fikri var en iyisi Bilgin Cikcik’ e danışalım, bakalım o ne diyecek.” Demiş. Arkadaşları bu fikri sevmişler ve hemen yola koyulmuşlar. Oraya varlıklarında Bilgeye dertlerini anlatmışlar Bilginde” söyle demiş “Eğer ona iyi bir ders vermek istiyorsanız içinizden en hızlı koşan biri onunla yarış yapsın, yenildiğinde sizde onunla dalga geçin. Eminim bu Baloncuk ‘un hiç hoşuna gitmeyecek ve sizi anlayacaktır.” Bu fikir yavruların çok hoşuna gitmiş ve aralarından en hızlı koşan arkadaşları Su Yosununu seçmişler. Su Yosunu severek kabul etmiş “İsterseniz yaparım yeter ki bizimle alay etmesin” demiş. Hemen yavru hayvanlar Baloncuk ‘un yanına gitmişler ve tekrar yarışmak istemişler. Baloncuk hemen kabul etmiş ve koşuya başlamışlar.

Alaycı Balık Baloncuk Masalı

Baloncuk ok gibi fırlamış, fırlamış fırlamasına ama önde giden su yosununu fark etmemiş bile. Bu sefer yarışı kazanan Su Yosunu olmuş, hepsi birden Baloncuk ile dalga geçmeye başlamışlar. Baloncuk o an arkadaşlarının onun gibi yaptığını fark etmiş. Onlara böyle kötü davrandığı için çok pişman olmuş. Alay etmenin ne kadar kötü olduğunu öğrenmiş ve arkadaşlarından özür dilemiş. Arkadaşları da onu affetmiş, Baloncuk da bir daha hiç kimseyle alay etmemiş. Bu masalda burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Yaşlı Köpekbalığı ve Yavru Balıkların Masalı