Aceleci Tilkinin Masalı

Aceleci Tilkinin Masalı

Kasım 29, 2022 0 Yazar: Misafir Yazar

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde pireler deve, develer pire iken bir ormanda bir tilki yaşarmış. Bu tilki çok sabırsızmış. Her şeyi yarım bırakır, hızlıca bitirmek istermiş. Bu yüzden hiçbir şeyden zevk almazmış.

Bir gün elma toplamaya giderken evinden çıkıp hızlıca koşmaya başlamış. Sonra önüne çıkan arkadaşı Zuzu’yu görmemiş. Bu sebeple çarpışmışlar. Sonra tilki, özür bile dilemeden hemen koşmaya başlamış. Arkadaşı Zuzu, bu duruma çok üzülmüş. Bu sırada elma toplamak için ormana varmış olan tilki bulduğu ilk ağaca hemen tırmanmış. Ama tırmandığı ağaç, çam ağacı çıkmış. Elmaların hangi ağaçta olduğuna dikkat bile etmemiş. Ağaçtan inmek zorunda kalmış. En sonunda bir tane elma ağacı denk gelmiş. Hızlıca birkaç elma toplayıp hemen evine dönmüş. Evine geldiğinde hızlıca bir tane elma yemiş. Çok hızlı yediği için az kalsın boğazında kalıyormuş. Sonra da hemen televizyonun karşısına oturup kanal değiştirmeye başlamış. Her kanalı daha izlemeden sıkıcı diyerek geçiyormuş. Sonra arkadaşı Aslan Bubi gelmiş. Bubi içerde oyun oynamaya başlamış. Bu sırada tilki hızlıca yemek yiyormuş. Aslan Bubi geldiğinde ona: “Neden beni çağırmadan yemek yedin? İnsan arkadaşını davet etmez mi?” demiş. Tilki çok aceleci olduğu için ona laf yetiştiremeyip yanından uzaklaşmış. Oyuncaklarıyla oynamaya başlamış. Biriyle oynayamadan diğer oyuncağına geçiyormuş. Bu şekilde hiçbirinden zevk alamadan yerinden kalkmış. Çok aceleci olduğu için oyuncaklarını toplamamış bile. Sonra biraz da Aslan Bubi ile oyun oynamaya karar vermişler. Tilki ön kapıdan, aslan ise arka kapıdan çıkıp bahçede oynayacaklarmış. Tilki, ön kapının önüne döktüğü oyuncakları toplamadığı için koşarken oyuncakların üstüne basmış. Canı acısa da bunu umursamamış çünkü çok acelesi varmış. Hızlıca çıkmış. Aslan Bubi ile bahçede buluşmuşlar. Her oyunu biraz oynayınca tilki sıkılıp başka bir oyun oynamak istiyormuş. Daha sonra tilkinin arkadaşları, bu durumdan sıkılmışlar. Tilkiye bir ders vermeye karar vermişler.

Aceleci Tilkinin Masalı

Bir gün Ayı Bobo, tilkinin evine gidip bir cihaz yerleştirmiş. Tilki her sabırsız davrandığında o cihaz evinin ısısını bir derece düşürüyormuş. Tilki de bunun farkında bile değilmiş. Birkaç gün sonra evi buz gibi olmuş. Hemen arkadaşı Aslan Bubi’yi çağırıp yardım istemiş. Aslan Bubi de ona: “Sabırsız davrandığın için evin buz gibi oldu.” Demiş ve her şeyi anlatmış. Sonra tilki davranışlarının arkadaşlarıyla arasını tıpkı evi gibi soğuttuğunu anlamış. Bir daha sabırsız davranmamaya karar vermiş. Bu masal da burada bitmiş.

Uzun masal okumayı seviyorsanız Uzun Masallar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Miniklerimizin ilgisini çekebilir;  Açgözlü Lakaplı Tiktik'in Masalı